Koenzym

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atomový model koenzymu acetyl-CoA

Koenzym je kofaktor, tedy nízkomolekulární látka nebílkovinné povahy, která tvoří součást složených enzymů. Koenzym – na rozdíl od kofaktoru (prostetické skupiny), který má podobnou funkci – není pevně vázán na apoenzym, tedy vlastní bílkovinnou složku enzymu. Koenzym proto může mezi různými apoenzymy volně přecházet.

Funkce koenzymů[editovat | editovat zdroj]

Jejich hlavní úlohou je přenos atomů, jejich skupin, nebo samotných elektronů mezi odlišnými enzymy, čímž zajišťují spřažení různých biochemických reakcí. Během spřažených reakcí se koenzymy regenerují – koenzym, který zreagoval v jedné reakci, přechází na jiný apoenzym, kde se v nové reakci dostává do původního stavu. Hladina aktivních koenzymů v buňce je tak udržována na víceméně stejné úrovni.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Koenzymy bývají obvykle tvořeny heterocyklickou sloučeninou, často derivátem nějakého vitamínu rozpustného ve vodě (většinou B-komplex). Typická je jejich fosforylace – tedy navázání zbytků kyseliny fosforečné.

Naprostá většina koenzymů je rozpustná ve vodě. Výjimku tvoří koenzym Q10, který přenáší protony mezi enzymy dýchacího řetězce ve vnitřní membráně mitochondrií.

Důležité koenzymy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]