Koenzym A

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Koenzym A
Ten samý vzorec s jednotlivými vyznačenými složkami této molekuly ; en: 1: 3'-phoshoadenosine. 2: diphosphate, organophosphate anhydride. 3: pantoic acid. 4: β-alanine. 5: β-cystamine. 1+2: 3'-phosphoadenosine-5'diphosphate. 3+4: pantothenic acid. 3+4+5: Pantetheine.

Koenzym A (zkratka CoA či CoA-SH) je koenzym, který se skládá z adenosindifosfátu, kyseliny pantoové, β-alaninu a cysteaminu, přičemž tři poslední jmenované složky jsou spojeny peptidovými vazbami. Pro tvorbu CoA je nutná kyselina pantothenová, tedy vitamín B5.[1] Koenzym A je syntetizován v několika krocích, přičemž metabolická cesta začíná právě vitamínem B5. Písmeno „A“ pochází ze slova „acetylace“, protože právě v souvislosti s tímto procesem byl tento koenzym popsán.[2]

Tento koenzym slouží v řadě různých enzymatických reakcí, jako je přenos acylových skupin při oxidaci mastných kyselin, při oxidaci pyruvátu, syntéze mastných kyselin a v různých acetylacích.[1]

Seznam skupin s navázaným CoA[editovat | editovat zdroj]

Koenzym A umožňuje přenos různých skupin, jako je např. acetyl v případě acetyl-CoA. Proto se na tyto skupiny váže a tvoří s nimi např. následující sloučeniny:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kolektiv autorů. Biochemie - základní kurz. Praha : Karolinum, 2009.  
  2. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York : Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1.