Koenzym A

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koenzym A
Ten samý vzorec s jednotlivými vyznačenými složkami této molekuly; 1: 3'-fosfoadenosin. 2: difosfát, organofosfát anhydrid. 3: kyselina pantoová. 4: β-alanin. 5: cysteamin. 1+2: 3'-fosfoadenosin-5'-difosfát. 3+4: kyselina pantothenová. 3+4+5: pantethein.

Koenzym A (zkratka CoA či CoA-SH) je koenzym, který se skládá z adenosindifosfátu, kyseliny pantoové, β-alaninu a cysteaminu, přičemž tři poslední jmenované složky jsou spojeny peptidovými vazbami. Pro tvorbu CoA je nutná kyselina pantothenová, tedy vitamín B5.[1] Koenzym A je syntetizován v několika krocích, přičemž metabolická cesta začíná právě vitamínem B5. Písmeno „A“ pochází ze slova „acetylace“, protože právě v souvislosti s tímto procesem byl tento koenzym popsán.[2]

Tento koenzym slouží v řadě různých enzymatických reakcí, jako je přenos acylových skupin při oxidaci mastných kyselin, při oxidaci pyruvátu, syntéze mastných kyselin a v různých acetylacích.[1]

Seznam skupin s navázaným CoA[editovat | editovat zdroj]

Koenzym A umožňuje přenos různých skupin, jako je např. acetyl v případě acetyl-CoA. Proto se na tyto skupiny váže a tvoří s nimi např. následující sloučeniny:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kolektiv autorů. Biochemie - základní kurz. Praha: Karolinum, 2009. 
  2. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]