Klášter Sezemice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Sezemice
Gotický kostel Nejsvětější Trojice postavený v místech bývalého kláštera
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Místo Sezemice
Souřadnice
Základní informace
Řád Cisterciácký řád
Odkazy
Kód památky 21034/6-2139 (PkMnMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Sezemice byl ženský cisterciácký klášter na území tehdejší vsi Sezemice. Byl pravděpodobně šlechtickou fundací vzniklou zhruba okolo roku 1265. Kterému rodu či šlechtici můžeme být vděčni za založení, se neví. Erby dochované v kaplích sv. Anny a sv. Antonína pocházejí až ze 14. století.

Ženská větev cisterciáckého řádu neměla vlastní organizační strukturu a jednotlivé domy byly vždy podřízeny patronskému mužskému klášteru. Na žádost pražského biskupa o inkorporování do řádu z roku 1267 byl klášter rozhodnutím generální kapituly roku 1269 inkorporován podřízením klášteru Hradiště nad Jizerou.[1]

Ve víru husitských válek se ztratil klášterní archiv.

Historie sezemického kláštera[editovat | editovat zdroj]

Písemnosti týkající se kláštera se dochovaly až z první třetiny 14. století a z nich vyplývá, že sezemické jeptišky byly pravidelně okrádány lupiči. Přicházely o koně a dobytek, ekonomická situace kláštera byla bídná. Okolo roku 1333 postihl klášter veliký požár a po něm následovala vichřice. Papež Jan XXII. pak udělil klášteru odpustky pro návštěvníky, kteří přispějí na jeho opravu a královna vdova Eliška Rejčka odkázala cisterciačkám 20 kop grošů. Spekuluje se také, že zachovaný soubor liturgických rukopisů zhotovených právě pro Elišku Rejčku byl původně zamýšlen jako dar klášteru v Sezemicích.

Z roku 1350 se dochoval zápis litomyšlské diecéze o velikosti konventu sezemického kláštera. Žilo zde tehdy jedenáct jeptišek, deset mnišek a abatyše. Za vlády Karla IV. se klášteru celkem dařilo, sestry rozšiřovaly svůj majetek. V květnu 1421 byl klášter podle Kroniky Vavřince z Březové vypálen tábority a velký vypravěč Václav Hájek z Libočan o pár desítek let později tvrdí, že vojsko zde zajalo třináct panen, které dle Žižkova příkazu měly být svázány a utopeny v potoce. Pražští hejtmané byli útlocitnější a ujistili se, že panny u sebe nemají žádný majetek, poté je propustili.

Po dobytí a vypálení kláštera připadl opuštěný majetek synům Jiřího z Poděbrad a stal se součástí panství Kunětická hora. Mezi doložené klášterní vsi patří Sezemice, část Počapel, Komárov, Choteč a Lukovna. Klášter zcela zanikl a sestry se nikdy nevrátily.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LÍBAL, Dobroslav. Sezemice - Architektura. In: HOUŠKOVÁ, Daniela. Řád cisterciáků v českých zemích ve středověku. Sborník vydaný k 850. výročí založení kláštera v Plasech. Praha: Unicornis, 1994. ISBN 80-901587-1-4. S. 104.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FOLTÝN, Dušan - SOMMER, Petr - VLČEK Pavel: Encyklopedie českých klášterů. Praha : Libri 1997.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]