Klášter Sezemice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klášter Sezemice
Gotický kostel Nejsvětější Trojice postavený v místech bývalého kláštera
Gotický kostel Nejsvětější Trojice postavený v místech bývalého kláštera
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoSezemice
UliceHavlíčkova
Souřadnice
Map
Základní informace
ŘádCisterciácký řád
Odkazy
Kód památky21034/6-2139 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Sezemice byl ženský cisterciácký klášter na území tehdejší vsi Sezemice u Pardubic. Byl pravděpodobně šlechtickou fundací vzniklou zhruba okolo roku 1265. Kterému rodu či šlechtici můžeme být vděčni za založení, se neví. Erby dochované v kaplích sv. Anny a sv. Antonína pocházejí až ze 14. století.

Ženská větev cisterciáckého řádu neměla vlastní organizační strukturu a jednotlivé domy byly vždy podřízeny patronskému mužskému klášteru. Na žádost pražského biskupa o inkorporování do řádu z roku 1267 byl klášter rozhodnutím generální kapituly roku 1269 inkorporován podřízením klášteru Hradiště nad Jizerou.[1]

Ve víru husitských válek se ztratil klášterní archiv.

Historie sezemického kláštera[editovat | editovat zdroj]

Písemnosti týkající se kláštera se dochovaly až z první třetiny 14. století a z nich vyplývá, že sezemické jeptišky byly pravidelně okrádány lupiči. Přicházely o koně a dobytek, ekonomická situace kláštera byla bídná. Okolo roku 1333 postihl klášter veliký požár a po něm následovala vichřice. Papež Jan XXII. pak udělil klášteru odpustky pro návštěvníky, kteří přispějí na jeho opravu a královna vdova Eliška Rejčka odkázala cisterciačkám 20 kop grošů. Spekuluje se také, že zachovaný soubor liturgických rukopisů zhotovených právě pro Elišku Rejčku byl původně zamýšlen jako dar klášteru v Sezemicích.

Z roku 1350 se dochoval zápis litomyšlské diecéze o velikosti konventu sezemického kláštera. Žilo zde tehdy jedenáct jeptišek, deset mnišek a abatyše. Za vlády Karla IV. se klášteru celkem dařilo, sestry rozšiřovaly svůj majetek. V květnu 1421 byl klášter podle Kroniky Vavřince z Březové vypálen tábority a velký vypravěč Václav Hájek z Libočan o pár desítek let později tvrdí, že vojsko zde zajalo třináct panen, které dle Žižkova příkazu měly být svázány a utopeny v potoce. Pražští hejtmané byli útlocitnější a ujistili se, že panny u sebe nemají žádný majetek, poté je propustili.

Po dobytí a vypálení kláštera připadl opuštěný majetek synům Jiřího z Poděbrad a stal se součástí panství Kunětická hora. Mezi doložené klášterní vsi patří Sezemice, část Počapel, Komárov, Choteč a Lukovna. Klášter zcela zanikl a sestry se nikdy nevrátily.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LÍBAL, Dobroslav. Sezemice - Architektura. In: HOUŠKOVÁ, Daniela. Řád cisterciáků v českých zemích ve středověku. Sborník vydaný k 850. výročí založení kláštera v Plasech. Praha: Unicornis, 1994. ISBN 80-901587-1-4. S. 104.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FOLTÝN, Dušan - SOMMER, Petr - VLČEK Pavel: Encyklopedie českých klášterů. Praha : Libri 1997.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]