Přeskočit na obsah

Klášter Las Huelgas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klášter Las Huelgas
Monasterio de Santa María la Real
de Las Huelgas
Klášter Santa María la Real de Las Huelgas
Klášter Santa María la Real de Las Huelgas
Lokalita
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
KrajKastilie a León
MístoBurgos
Souřadnice
Map
Základní informace
Řádcisterciáci
Založení1183
Odkazy
Webwww.monasteriodelashuelgas.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Las Huelgas (španělsky Monasterio de Santa María la Real de Las Huelgas) je španělský cisterciácký klášter ve městě Burgos.

Klášter Las Huelgas
Tumba Alfonse VIII. a Elonory Anglické
Tumba Ferdinanda de la Cerdy

Ženský klášter byl založen roku 1183 kastilským králem Alfonsem VIII. a jeho manželkou Eleonorou, dcerou anglického krále Jindřicha II. a Eleonory Akvitánské. Poslední dcera královských manželů Konstancie († 1243) se stala v Las Huelgas abatyší. Výstavba kláštera byla inspirována francouzskými vzory. Kostel stavěný na počátku třináctého století totiž takřka do detailu kopíruje francouzské stavby z okolí Lyonu.[1] Bohatým mudéjarským dekorem ze 12. - 13. století se vyznačuje zejména kaple sv. Jakuba, ale i další původní části kláštera.

Na počátku 14. století vznikl v klášteře hudební Codex Las Huelgas, který se zachoval dodnes stejně jako královské pohřebiště a expozice dochované pohřební výbavy zesnulých.

Postavení abatyše kláštera bylo mimořádné; kromě toho, že vykonávala světskou moc nad svěřenými oblastmi, byly tyto oblasti vyňaty z pravomoci diecézních biskupů a abatyše měla vůči nim kvaziepiskopální pravomoci. Jejímu dozoru byly navíc podřízeny všechny ženské cisterciácké kláštery v zemi.[2]

Seznam pochovaných

[editovat | editovat zdroj]

V klášteře byly pochovány následující osoby:

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monasterio de Santa María la Real de Las Huelgas na španělské Wikipedii.

  1. Klein, B. (cit. v pozn. 1) s. 96-98
  2. Wolf, H. Krypta. Praha, 2018, s. 39.

Bibliografie

[editovat | editovat zdroj]
  • Klein, B.: Počátky a formování gotické architektury ve Francii a v sousedních zemích, in: Gotika, Slovart, Praha 2000, s. 96-103 ISBN 80-7209-248-0

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]