Alfons de la Cerda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfons de la Cerda
Alfonsova rakev
Alfonsova rakev
Narození 1270
Valladolid
Úmrtí 1324/1333
Ávila
Pohřben klášter Las Huelgas
Manželka Matylda z Narbonne
Potomci Ferdinand
Alfons
Jindřich
Ludvík de la Cerda
Markéta
Jan
Marie
Anežka
Dynastie Burgundsko-Ivrejská dynastie
Otec Ferdinand de la Cerda
Matka Blanka Francouzská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfons de la Cerda (španělsky Alfonso de la Cerda, 1270 Valladolid - 1324[1]/1333 Ávila) byl syn kastilského prince a většinu svého života strávil snahou o získání svého dědictví.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alfons se narodil jako prvorozený syn následníka kastilského trůnu Ferdinanda a Blanky, dcery francouzského krále Ludvíka IX. V červenci 1275[2] mu zemřel otec a matka jej nechala společně s mladším Fernandem v péči své tchyně Jolanty v Játivě. Alfons se měl stát dědicem královské koruny. Královna Jolanta se rozhodla bránit jeho dědická práva na kastilský trůn proti svému mladšímu synovi a dokonce s oběma vnuky odešla ke svému bratrovi Petrovi na aragonský dvůr. Alfons Kastilský se švagrem Petrem Aragonským podepsal tzv. buñolský pakt a oba chlapci byli uvěznění. Jolanta se poté vrátila do Kastílie ke svému manželovi,[3] který se nakonec rozhodl rozdělit království mezi syna Sancha a vnuka Alfonse tak, že Sancho měl po jeho smrti dostat Kastílii a Alfons León. Do celé situace se pokoušel zasahovat jako strýc malého následníka i francouzský král Filip III.[4] Alfons X. zemřel roku 1284 a Sancho se ujal celého dědictví.

Alfons se dostal na svobodu až roku 1286, kdy jej Alfons Aragonský propustil ze zajetí a prohlásil jej králem Kastílie a Leónu.[3] I přes podporu aragonského bratrance nebyl Alfons schopen proti Sanchovi získat trůn a po nástupu Jakuba II. na aragonský trůn podpora z Aragonie opět ustala. Královna Jolanta sice nadále pokračovala ve snaze mu pomoci, ale zemřela roku 1301. 8. srpna 1304[1] se Alfons svých nároků na León vzdal výměnou za tituly a statky. Jednalo se o součást smlouvy z Torrellas.

Zemřel zřejmě ve třicátých letech 14. století jako otec sedmi či osmi dětí a byl pohřben v rodovém pohřebišti v Las Huelgas.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b www.fmg.ac
  2. www.mittelalter-genealogie.de. www.mittelalter-genealogie.de [online]. [cit. 29-01-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 23-06-2009. 
  3. a b UBIETO ARTETA, Antonio; REGLÁ CAMPISTOL, Juan; MARÍA JOVER ZAMORA, José, a kol. Dějiny Španělska. Praha: NLN, 1995. 911 s. ISBN 80-7106-117-4. S. 169. Dále jen Dějiny Španělska. 
  4. Dějiny Španělska, str. 165

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • THACKER, Shelby; ESCOBAR, Jose. Chronicle of Alfonso X. Kentucky: University Press of Kentucky, 2002. 267 s. ISBN 081312218X. (anglicky)