Ferdinand de la Cerda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ferdinand de la Cerda
vévoda z Cerdy
Ferdinnadův náhrobek v Huelgas
Ferdinnadův náhrobek v Huelgas
Narození 23. října 1255
Valladolid
Úmrtí 25. července 1275
Ciudad Real
Pohřben Klášter Huelgas
Potomci Alfons de la Cerda
Fernando de la Cerda
Rod Burgundsko-Ivrejská dynastie
Otec Alfons X. Kastilský
Matka Violanta Aragonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinand de la Cerda (23. října 1255 Valladolid25. července 1275 Ciudad Real) byl kastilský princ, vévoda z Cerdy a v době královy nepřítomnosti regent království.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako prvorozený syn kastilského krále Alfonse X. a Violanty Aragonské. Roku 1266[1] byl zasnouben s Blankou, dcerou francouzského krále Ludvíka IX. a dynastická svatba se konala zřejmě 30. listopadu 1268 v Burgosu. Manželské štěstí netrvalo dlouho, Ferdinand se dožil pouhých dvaceti let, zemřel krátce po pokusu odrazit muslimskou invazi v červenci 1275 a byl pohřben v rodovém klášteře Las Huelgas.

Zůstali po něm dva chlapci Alfons a Ferdinand. Ovdovělá Blanka nechala oba syny v péči své tchyně Violanty v Játivě a odešla zpět do Francie.[2] Dědicem královské koruny se měl stát starší Alfons. Sancho, mladší bratr zemřelého, se však nechal roku 1282 šlechtickou opozicí prohlásit následníkem trůnu, zmocnil se vlády a roku 1284 se stal po otcově smrti kastilským králem. Uznala jej většina šlechty a představitelů měst.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.fmg.ac
  2. www.fmg.ac

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • THACKER, Shelby; ESCOBAR, Jose. Chronicle of Alfonso X. Kentucky: University Press of Kentucky, 2002. 267 s. ISBN 081312218X. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]