Blanka Francouzská (1253–1320)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Blanka Francouzská
Narození 1253
Tel Aviv
Úmrtí 1320 (ve věku 67 let)
Paříž
Místo odpočinku Klášter Cordeliers
Manžel(ka) Ferdinand de la Cerda
Děti Alfons de la Cerda a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ351139
Rodiče Ludvík IX. Francouzský a Markéta Provensálská
Příbuzní bratři Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ14752200, Filip III. Francouzský, Ludvík Francouzský, Robert z Clermontu, Jan Tristan z Nevers a Petr I. z Alenconu
sestry Blanka Francouzská, Anežka Francouzská, Isabela Francouzská a Markéta Francouzská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blanka Francouzská (1253, Jaffa17. června 1320?, Paříž)[1] byla sňatkem kastilská infantka a vévodkyně z Cerdy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Blančin náhrobek v Saint-Denis

Blanka se narodila jako osmý potomek francouzského krále Ludvíka IX. a Markéty Provensálské během jejich účasti na křížové výpravě. Do Francie se rodina vrátila roku 1254, kdy se Ludvík IX. opět ujal vlády nad zemí destabilizovanou úmrtím královny matky. Po babičce byla ostatně malá princezna pojmenována.

30. listopadu 1268 či 1269[1] se Blanka provdala za svého vrstevníka, kastilského prince Ferdinanda. Dějištěm dynastické svatby byl Burgos. Ženich byl prvorozeným synem kastilského krále Alfonse X. a Violanty Aragonské. Manželské štěstí netrvalo dlouho, Ferdinand se dožil pouhých dvaceti let, zemřel v červenci 1275.[2]Zůstali dva chlapci Alfons a Ferdinand. Dědicem královské koruny se měl stát starší Alfonso. Sancho, mladší bratr zemřelého, se však nechal roku 1282 šlechtickou opozicí prohlásit následníkem trůnu a roku 1284 se stal po otcově smrti kastilským králem. Uznala jej většina šlechty a představitelů měst.

Mladá vdova nechala oba chlapce v péči své tchyně Violanty v Játivě a odešla zpět do Francie, kde od roku 1285 dělala společnici své matce Markétě v klášteře Cordelières. Blančin bratr, francouzský král Filip, varoval Sancha před možnou francouzskou invazí do Kastílie, pokud neuzná Alfonsova práva. Invazi však nestihl uskutečnit, protože zemřel na válečné výpravě do Katalánska. Blanka přežila svou matku o pětadvacet let. O rok úmrtí se vedou spory. Udávají se léta 1320–1323.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blanche of France (1253–1323) na anglické Wikipedii.

  1. a b www.mittelalter-genealogie.de
  2. www.mittelalter-genealogie.de

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]