Kit Lambert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kit Lambert
Základní informace
Rodné jméno Christopher Sebastian Lambert
Narození 11. května 1935
Knightsbridge, Londýn
Úmrtí 7. dubna 1981 (ve věku 45 let)
Příčina úmrtí pád
Místo pohřbení Brompton Cemetery
Povolání hudební producent
Aktivní roky 1964–1976
Vydavatel Track Records
Příbuzná témata Jimi Hendrix
The Who
Crazy World of Arthur Brown
Golden Earring
Labelle
Rodiče Constant Lambert
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christopher "Kit" Sebastian Lambert (11. května 1935 – 7. dubna 1981) byl hudební producent a manažer The Who.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Kit Lambert byl synem známého skladatele Constanta Lamberta a vnuk George Washingtona Lamberta, sochaře a malíře, který byl během první světové války oficiálním válečným malířem pro australskou vládu v Gallipoli.

Hudební a filmová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po studiu na Trinity College na univerzitě v Oxfordu sloužil v Britské armádě. Poté se vrátil do Británie a stal se asistentem režie filmů The Guns of Navarone a Srdečné pozdravy z Ruska. Také se s kamarádem vydal na expedici, při které se pokusili nalézt pramen Amazonky. Lambert chtěl tento výlet nafilmovat a vytvořit o něm dokument. Zatímco Lambert sháněl jídlo, jeho společník byl zabit amazonskými domorodci. Lambert byl nejprve brazilskými úřady kvůli podezření z vraždy svého přítele zatčen, ale po intenzivní kampani britského deníku Daily Express, který expedici financoval, byl propuštěn.

Zpátky ve Spojeném království se spolu s filmovým režisérem Chrisem Stampem, bratrem Terence Stampa, rozhodli natočit film o neznámé popové kapele; kapela, kterou pro účely natáčení vybrali, byli The High Numbers (v té době pod tímto názvem, předtím a poté se jmenovali The Who). Lambert nakonec natáčení filmu zanechal a stal se manažerem The Who. V roce 1966 také nahradil Shela Talmyho v roli jejich hudebního producenta. Ačkoliv je spojován především s The Who, pracoval i s jinými kapelami a v roce 1968 produkoval "Fire" Arthura Browna. V roce 1966 Lambert se Stampem založili hudební vydavatelství Track Records, aby mohli pracovat s dalšími umělci včetně Jimiho Hendrixe, který už měl jiné manažery,[1] a s Johnem Lennonem a Yoko Ono.

Lambert přesvědčil Petea Townshenda, aby místo jednoduchých skladeb, které obsahují jejich první alba, produkoval vyspělejší materiál. Toto vedlo The Who vyvíjet osobitý sound The Who Sell Out směrem k hlubším námětům Tommyho. Pete Townshend uznal, že Lambertův vliv na The Who měl za následek kombinaci rockové hudby a opery, ve výsledku rockovou operu Tommy.

Zatímco The Whopracovali na Townshendově konceptu Lifehouse, Lambert bez povolení kapely prodal práva na filmovou verzi Tommyho. To vedlo mezi ním a kapelou ke značným neshodám a po soudním sporu o autorské honoráře byl v roce 1971 z kapely vyhozen. V roce 1973 během nahrávání Quadrophenie mu kapela nabídla spolupráci, ale kvůli drogové závislosti a chybějícím financím tato snaha skončila jen u vzájemného usmíření. Na konci sedmdesátých let produkoval několik raně punkových kapel, ale pouze s malým úspěchem.

Kniha, poslední dny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1980 začal Lambert spolu s novinářem Johnem Lindsaym psát knihu o svém životě, jak objevil The Who a o mnoha dříve nevyřčených historkách o svých vrstevnících The Beatles, Rolling Stones, Brianu Epsteinovi, Jimim Hendrixovi a přátelích jako je Margaret, hraběnka Snowdon. Několik dnů předtím, než Lambert podepsal smlouvu s vydavatelem, bylo vydavateli oznámeno, že všechny peníze musejí být zaplaceny soudu a poté budou přerozděleny Lambertovi. Toto byl začátek Lambertova pádu. V den své smrti byl večer viděn silně popíjet v oblíbeném londýnském gay nočním klubu El Sombrero.

Lambert zemřel v roce 1981 na krvácení do mozku po pádu ze schodů v domě své matky a je pohřben na Brompton Cemetery v Londýně.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kit Lambert na anglické Wikipedii.

  1. The Jimi Hendrix Experience, Live At Monterey DVD
  2. Find a grave