Quadrophenia (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Quadrophenia
Původní názevQuadrophenia
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
AustrálieAustrálie Austrálie
Jazykangličtina
Délka117 minut
Žánryhudební
drama
ScénářDave Humphries
Franc Roddam
Martin Stellman
Pete Townshend
RežieFranc Roddam
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePhil Daniels
Mark Wingett
Philip Davis
Leslie Ash
Toyah Willcox
Sting
Ray Winstone
ProdukceRoy Baird
Bill Curbishley
HudbaThe Who
různí interpreti
KameraBrian Tufano
StřihSean Barton
Mike Taylor
Výroba a distribuce
Premiéra1979
DistribuceThe Who Films
Quadrophenia na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quadrophenia je britský film z roku 1979, který byl volně inspirován stejnojmennou rockovou operou od The Who. Na rozdíl od filmové adaptace Tommyho není Quadrophenia filmový muzikál.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrává v roce 1964 a sleduje příběh Jimmyho Coopera (Phil Daniels), který je londýnským Modem. Je zklamaný ze svých rodičů a své práce poslíčka v reklamní firmě a jediné rozptýlení nachází u svých přátel, kteří jsou také Mods, Davea (Mark Wingett), Chalkyho (Philip Davis) a Spidera (Gary Shail). Jeden z Rockerů, nepřátel Mods, je ve skutečnosti Jimmyho kamarád z dětství Kevin (Ray Winstone). Agresivní útok Rockerů proti Spiderovi vede k těžkému napadení Kevina. Tohoto napadení se účastní i Jimmy, ale když zjistí, že obětí je Kevin, nepomůže mu a místo toho ujede na skútru pryč.

Státní svátek poskytne Mods a Rockerům příležitost k velké bitce v jihoanglickém Brightonu. Když se policie snaží výtržníky obklíčit Jimmy a Steph (Leslie Ash) – dívka, do které je zamilovaný – uniknou do postranního průchodu, kde spolu mají sex. Když poté vyjdou zpět na ulici, ocitají se přímo uprastřed rvačky a zrovna v okamžiku, kdy policie zatýká výtržníky. Jimmy je zatčen a dostane se do policejního auta spolu s agresivním a charismatickým Modem, kterému říkají Ace Face (Sting). Jimmy později dostane na tehdejší dobu vysokou pokutu £50. Když Ace Face dostane pokutu £75, k pobavení ostatních Mods soudce zesměšní tím, že zaplatí na místě.

V Londýně se Jimmy dostává do těžké deprese. Když Jimmyho matka nalezla jeho tajné zásoby amfetaminu, vyhodila ho z domu. Poté Jimmy dává v práci výpověď a zjišťuje, že Steph nyní chodí s jeho kamarádem Davem. Následující ráno při projížďce na skútru Steph potká a ta ho odmítne. Jimmy naštvaně odejede a v nepozornosti nabourá a rozbije svůj milovaný skútr. Ze všech těchto událostí je velmi rozrušený a vrací se zpět do Brightonu, kde znovu navštěvuje dějiště výtržností a svého románku se Steph. Přitom potká svůj idol, Ace Face, který je ve skutečnosti prostý sluha v brightonském hotelu. Jimmy ukradne jeho skútr a jede k Beachy Head, kde nechá skútr sjet z útesu.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Průchod mezi East Street a Little East Street, Brighton, Anglie. Slavný průchod, ve kterém spolu ve filmu Quadrophenia měli sex Jimmy Cooper a Steph.
Phil Daniels Jimmy Cooper
Leslie Ash Steph
Philip Davis Chalky
Mark Wingett Dave
Sting Ace Face
Ray Winstone Kevin Herriot
Gary Shail Spider
Garry Cooper Peter Fenton, přítel Steph
Toyah Willcox Monkey
Trevor Laird Ferdy
Andy Sayce Kenny
Kate Williams Mrs Cooper / Jimmyho matka
Michael Elphick Mr George Cooper / Jimmyho otec
Kim Neve Yvonne Cooper / Jimmyho sestra
Benjamin Whitrow Mr. Fulford / Jimmyho zaměstnavatel

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Vizte Quadrophenia (soundtrack).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quadrophenia (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]