Rocker (subkultura)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rockeři na Chelsea Bridge
Busy-Bee-rockers.jpg

Rockers ("Rockeři") jsou členy subkultury vzniklé začátkem 60. let ve Velké Británii okolo mládežnických motocyklových gangů. I přes mnoho společných znaků nejsou rockeři totožní s greasery (mládež ve Spojených státech), s přívrženci rockabilly, s Teddy Boys či s punkery.

Subkultura vycházela z prostředí dělnické mládeže, která byla po druhé světové válce výrazně ovlivněná rock´n´rollem a populárními americkými filmy. Rockeři si libovali v dlouhých jízdách po britském venkově, pořádání závodů a vysedávání v zájezdních kavárnách. Nejvíce přívrženců subkultury pocházelo z průmyslových oblastí (například z okolí Liverpoolu), dále z malých měst a venkova.

Móda rockerů odpovídala její praktičnosti: kožená motorkářská bunda (popsaná nápisy a ocvočkovaná), džíny, motorkářské boty atd. Oblíbené byly motocykly Triumph a Norton. Rockers bývají označováni někdy také jako "britští pekelní andělé". Přestože si pěstovali image "drsných hochů", nebývá subkultura spojována s alkoholem či drogami. Mezi rockery oblíbené hudebníky patřili Gene Vincent, Chuck Berry, Bo Diddley a Elvis Presley. Jimi inspirováni nosili rockeři napomádované účesy.

Počátkem 60. letech se rockeři často násilně střetávali s mods. Mods považovali rockery za "burany", rockeři naopak shledávali modernisty za zženštilé.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]