Kdo přežije

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kdo přežije
Původní název Survivor
Žánr reality show / dobrodružný
Scénář Charlie Parsons
Jeff Probst
Hal Gessner
Režie Michael Simon
Don Roy King
Hrají Jeff Probst
Richard Hatch
Tina Wesson
Rob Mariano
Rupert Boneham
Benjamin Wade
Oscar Lusth
Russell Hantz
Tyson Apostol
Colby Donaldson
Gervase Peterson
Aras Baskauskas
James Thomas Jr.
John Cochran
Malcolm Freberg
Jerri Manthey
Parvati Shallow
Amanda Kimmel
Sandra Diaz-Twine
Monica Culpepper
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 33
Počet dílů 418
Obvyklá délka 60 minut
Produkce a televizní štáb
Kamera Mark 'Ninja' Lynch
Scott Duncan
Derek Carver
Mark Hryma
Michael Murray
Hudba David Vanacore
Russ Landau
Produkční
společnost
Mark Burnett Productions
Castaway Television Productions
Survivor Productions LLC
Premiérové vysílání
TV stanice USA CBS (2000–)
Formát obrazu 16:9 HD
Formát zvuku Dolby Digital
Vysíláno 31. května 2000
Oficiální webové stránky
Kdo přežije na ČSFD SZ IMDb

Kdo přežije (anglicky Survivor) je reality show, z nichž nejznámější je verze vysílaná v USA stanicí CBS, na jaře 2017 vysílá již 34. řadu. Vítěz získá finanční odměnu - v U.S. sérii 1 000 000 dolarů.

Starší řady jsou od roku 2009 v ČR vysílány na Prima Cool Zatím byly odvysílány řady 1 - 22. V roce 2004 byly uvedeny první čtyři řady U.S. série na TV Nova. Prima zakoupila nově i 23. - 28. sérii.[1] Od 23. ledna 2017 se na Prima Cool vysílala 23. řada s podtitulem Jižní Pacifik. 14. února začala 24. série s podtitulem Jeden svět. Dále Prima odvysílá i 25. až 28. sérii.

Pravidla soutěže[editovat | editovat zdroj]

Soutěžící mají za úkol přežít 39 dní, (s výjimkou druhé série, Kdo přežije: Austrálie, ta má dní 42) s málem vody a jídla, přístřešek si musí postavit, oheň rozdělat. Potravu většinou soutěžící dostanou za odměnu, po vyhrané soutěži. Také se hraje o imunitu, chránící před vyloučením na kmenové radě, která se koná většinou každé tři dny a soutěžící na ní vyloučí vždy jednoho spoluhráče ze svého kmene.

Kmeny[editovat | editovat zdroj]

Na odlehlém místě, většinou na tropickém ostrově, je vysazeno od šestnácti do dvaceti lidí, kteří se vzájemně neznají (výjimkou jsou hvězdné série a některé návraty populárních hráčů). Ti jsou rozděleni do dvou až čtyř kmenů - způsob dělení do kmenů je různý, v prvních sériích byli v jednom kmeni společně jak starší, tak mladší soutěžící, v dalších sériích bylo použito rozdělení podle pohlaví, věku či národnostního původu. Každý kmen má svůj vlastní originální název a svou barvu, jako rozlišovací prvek soutěžící používají šátky "Buff" v kmenové barvě. V sériích dochází k přesunům soutěžících mezi kmeny, v určité fázi hry se kmeny sloučí v jeden.

Americká verze (série vysílaná CBS)[editovat | editovat zdroj]

Lokality natáčení 1-16. série

Česká verze[editovat | editovat zdroj]

TV Prima natočila jednu vlastní verzi pořadu. 16 soutěžících bylo v pořadu Trosečník vysazeno na ostrovech Perlového souostroví v tichomořském zálivu Panama.
TV Nova natočila vlastní verzi pod názvem Robinsonův ostrov. Natáčelo se na ostrovech Caramoan u Filipín, soutěžilo 9 mužů a 9 žen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VIDEO: Podívejte se na první díl 23. série Kdo přežije!. Prima Cool. 2017-01-24. Dostupné online [cit. 2017-01-26]. (cs-CZ)