Upolu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Upolu
Upolu
Upolu
StátSamoaSamoa Samoa
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Upolu je ostrov vulkanického původu, nacházející se v jižním Pacifiku v souostroví Samoa. Je to druhý největší ostrov souostroví. Jeho délka je 75 km, zabírá plochu 1125 km² a nejvyšší bod je 100 m nad hladinou moře. Na ostrově trvale žije přibližně 134 tisíc lidí, nachází se zde i hlavní město Samoy Apia.

V polynéské mytologii je jméno Upolu jméno první ženy, která vstoupila na ostrov. Na konci 18. a začátkem 19. století se krátce nazýval i Ojalava, resp. Ojolava.

Ostrov představuje vynořený zbytek masivního čedičového štítového vulkánu, který se vytvořil ve dvou periodách v pliocénupleistocénu. Poslední aktivita je datována jen na několik desítek tisíc let a představuje ji několik lávových proudů nedaleko centrálního hřbetu ostrova.

Na ostrově žil koncem 19. století Robert Louis Stevenson (vlastnil asi 1,4 km² pozemků v osadě Vailima nedaleko hlavního města), v roce 1894 zde zemřel a je zde také pohřben. Rezidence se postupně stala sídlem guvernéra Německé Samoy, britského guvernéra a novozélandského správce, po získání nezávislosti i sídlem předsedy vlády. Později se v budově nacházelo Stevensonovo muzeum.

Dle Guinnessovy knihy rekordů (z roku 2005) na ostrově žije i nejmenší známý pavouk.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Upolu na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]