Kaya Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaya Sultan
Narození 1633
Istanbul
Úmrtí 28. února 1659 (ve věku 25–26 let)
Osmanská říše

Kaya Sultan (16331659) byla osmanská princezna, dcera sultána Murada IV. V roce 1644 byla provdána za Meleka Ahmeda Paşu. Zemřela krátce po porodu ve věku 26 let, kvůli porodním komplikacím. Slavný osmanský cestovatel Evliya Çelebi o ní psal ve své knize "Kniha cestování".  Přesně se tam píše o jejím těhotenství a následné smrti.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Sultánka Kaya se narodila sultánu Muradovi, který byl známý jako autokratický a krutý vládce. Manželství dcer sultánů bylo využíváno pouze pro politické účely a Kaya nebyla výjimkou. Byla provdána za Ahmed, když jí bylo pouhých 13 let. Ahmed se pak stal osmanským velkovezírem. Jejich manželství bylo oficiálně uzavřeno v roce 1644, kdy Kaya otěhotněla. Nicméně Kaya byla nepřátelská vůči svému muži, což dokazuje i fakt, že během svatební noci na něj vytáhla dýku.

Manželský život[editovat | editovat zdroj]

Kaya se nakonec ukázala být velmi důležitá pro politiku svého manžela. Často mu asistovala ve strategii a financích. Cestovatel Evliya ji označil jako přímý úkaz dobročinnosti celé dynastie. Poznamenal také, že v rámci všech princezen a jejich manželů, nikdo neměl na Kayu a Meleka. Po smrti Kaye se Melek vrhl na její rakev a nekontrolovatelně se rozbrečel.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

26 dní po její smrti se Melek poprvé dokázal podívat na dítě, které bylo příčinou smrti jeho manželky. Rozdal almužnu svým sluhům, konkubínám a otrokům. Když se dcera narodila, Kaya měla v lůně stále placentu a ta jí tlačila na srdce. Tu noc se všichni sloužící a porodní asistentky snažili placentu uvolnit, aby zachránili Kayu. Tři dny a tři noci se Kaya mučila v neskutečných bolestech. Den na to Kaya zemřela.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kaya Sultan na anglické Wikipedii.