Hibetullah Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hibetullah Sultan
هبت الله سلطان
Narození 16. března 1789
Palác Topkapi, Istanbul
Úmrtí 18. září 1841 (52 let)
palác Kadırga, Istanbul
Vyznání Sunnitský islám
Dynastie Osmané
Manžel/ka Alaeddin Paša (1803-12)
Otec sultán Abdulhamid I.
Matka Şebsefa Kadınefendi
Příbuzní sultán Mustafa IV. (bratr)
sultán Mahmud II. (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hibetullah Sultan (16. března 1789 Istanbul18. září 1841 Istanbul) byla osmanská princezna a dcera sultána Abdulhamida I. Její matkou byla jedna z jeho žen, Şebsefa Kadın. Byla nevlastní sestrou sultánů Mustafy IV. a Mahmuda II. (ti měli jinou matku).

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Hibetullah se narodila v roce 1789 v paláci Topkapi v Istanbulu. Jejím otcem byl sultán Abdulhamid I. a její matkou konkubína Şebsefa Kadınefendi. Byla nejmladším dítětem svých rodičů. Měla o šest let staršího bratra, Şehzade Mehmed Nusret, o čtyři roky starší sestru Alemşah Sultan a rok starší sestru Emine Sultan. Po smrti otce v roce 1789 se spolu s matkou usadily v starém paláci.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1801, když bylo Hibetullah 12 let, ji její bratranec sultán Selim III. zasnoubil s Alaeddinem Pašou, synem Seyyid Ahmeda Paši. Svatba se konala v lednu roku 1803. Jako rezidence byl páru přidělen palác Kadırga.

V roce 1808 byl sesazen její starší bratr, sultán Mustafa IV., a sultán Mahmut II. dal Hibetullah a její starší sestru Esmu Sultan, která se angažovala ve státních záležitostech, hlídat a zakázal jim navazovat kontakt s lidmi mimo palác.

Hibetullah byla bezdětná, ovdověla v roce 1812, kdy jí bylo pouhých 23 let. Stejně jako ostatní princezny v její generaci se znovu neprovdala.

Po smrti matky jí byly přiděleny všechny její služebné a majetek.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Hibetullah zemřela v září roku 1841 v paláci Kadırga, který v té době patřil její tetě Esmě Sultan a byla pohřbena v mauzoleu svého bratra Mahmuda II. v Divanyolu v Istanbulu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hibetullah Sultan na anglické Wikipedii.