Lütfiye Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lütfiye Sultan
لطفیه سلطان‎
Sultan Reşad'ın torunlarından Lütfiye Sultan ve Nazım Efendi.webp
Narození 20. března 1910
Palác Dolmabahçe, Istanbul
Úmrtí 11. června 1997 (ve věku 87 let)
Rijád, Saúdská Arábie
Příčina úmrtí sultán Mehmed V. (dědeček)
Pohřben/a Eyüpský hřbitov, Istanbul
Vyznání Sunnitský islám
Dynastie Osmané
Manžel/ka Hasan Kemal Bey
Otec Şehzade Mehmed Ziyaeddin
Matka Perizad Hanım
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lütfiye Sultan (20. března 1910 Palác Dolmabahçe, Istanbul11. června 1997 Rijád, Saúdská Arábie) byla osmanská princezna. Byla dcerou korunního prince Şehzade Mehmed Ziyaeddina a vnučka sultána Mehmeda V.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Lütfiye Sultan se narodila 20. března 1910 v paláci Dolmabahçe. Jejím otcem byl Şehzade Mehmed Ziyaeddin a matkou Perizad Hanım. Byla šestým dítětem a pátou dcerou svého otce a druhým dítětem své matky. Měla o dva roky starší sestru Hayriye Sultan, se kterou měla oba rodiče stejné. Byla vnučkou sultána Mehmeda V. a jedné z jeho manželek, Kamures Kadın.

Podle své palácové učitelky Safiye Ünüvar byla krásná blonďatá dívka, stejně jako její matka a sestra. Na rozkaz jejího dědy sultána Mehmeda V. začala své studium spolu se sestrou v roce 1915. Nejdříve se učily z koránu, poté se věnovaly dalším oborům.

Později během vlády jejího dědy se s rodiči, sestrou a učitelkou přesunuli do vily v Haydarpaša. Po nuceném exilu celé Osmanské dynastie v březnu roku 1924 se s rodinou usadila v Alexandrii v Egyptě.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Lütfiye se 3. června 1932 v Alexandrii provdala za Hasana Kemala Beye. Rok po svatbě se páru 7. května 1933 narodil syn Sultanzade Ahmed Reşid Bey, který zemřel v roce 1958 ve věku 25 let. Přesně o rok později se páru narodil druhý syn, Sultanzade Reşad Bey, který zemřel ve věku 78 let v lednu 2014. Třetím dítětem a jedinou dcerou byla Perizad Hanımsultan. Pár žil později i s dětmi v Káhiře.

Lütfiye ovdověla v roce 1958.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Lütfiye Sultan zemřela 11. června 1997 ve věku 87 let v Rijádu v Saudské Arábii. Byla pohřbena v mauzoleu svého dědy Mehmeda V. na Eyüpském hřbitově v Istanbulu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lütfiye Sultan na anglické Wikipedii.