Přeskočit na obsah

Hayriye Hanımsultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hayriye Hanımsultan
خیریه خانم سلطان
Narození1846
Istanbul, Osmanská říše
Úmrtí26. července 1869 (22-23 let)
tamtéž
Příčina úmrtítuberkulóza
VyznáníSunnitský islám
DynastieOsmané
Manžel/kaAli Rıza Bey
OtecDamat Mehmed Ali Paša
MatkaAdile Sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hayriye Hanımsultan (1846, Istanbul, Osmanská říše26. července 1869, tamtéž) byla osmanská princezna. Byla dcerou princezny Adile Sultan a jejího manžela Damata Mehmeda Ali Paši.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hayriye Hanımsultan se narodila v Istanbulu v roce 1846. Jejím otcem byl Damat Mehmed Ali Paša a její matkou princezna Adile Sultan, dcera sultána Mahmuda II. Měla tři sourozence - bratra Sultanzade Ismaila Beye, a sestry Sidiku Hanımsultan a Aliye Hanımsultan, která zemřela jako kojenec. Měla také polovičního bratra z otcovy strany, Mahmuda Edhema Pašu, který se oženil s Refiou Sultan, dcerou sultána Abdulmecida I. a poloviční sestru Hatice Hanım. Během dětství se učila hrát na piano pod vedením skladatelky a básnířky Leyly Saz.

Dne 10. června 1865 byla zasnoubena s Ahmedem Rifatem Beyem, o šest měsíců později byly ale zásnuby zrušeny. Podle jednoho ze zdrojů nechtěl její arogantní a nafoukaný snoubenec koupit své nevěstě drahý dar. Podle jiného zdroje byla Hayriye zamilovaná do Ali Riza Beye. Když se o jejich románku dozvěděl snoubenec, zásnuby zrušil a sultán následně jejího milého poslal do Petrohradu jako velvyslance.

Dne 17. dubna 1866 byla za svého milého Ali Rizu Beye provdána. Svatba se konala 22. dubna 1866 v paláci Kuruçeşme. Páru byla poté věnována vila v Çamlıci. Manželství bylo bezdětné. Po smrti jejího otce v roce 1868 nechala vybudovat klášter nedaleko mauzolea v Eyüp.

Hayrie zemřela dne 26. července 1869 na tuberkulózu a byla pohřbena v mauzoleu jejího otce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hayriye Hanımsultan na anglické Wikipedii.