Cemile Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cemile Sultan
Narození 18. srpna 1843
Istanbul
Úmrtí 7. února 1915 (ve věku 71 let)
Istanbul

Cemile Sultan (18. srpna 18437. února 1915) byla osmanská princezna, dcera sultána Abdülmecida I. a jeho manželky Düzdidil Hanımefendi. Byla nevlastní sestrou čtyř sultánů - Mehmeda VI., Murada V., Abdulhamida II. a Mehmeda V.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou sultána Abdülmecida I. a jeho ženy Düzdidil Hanımefendi. Nedlouho po jejím narození, v roce 1845, její matka zemřela. Její otec Abdülmecid ji dal do péče Rahime Perestu Sultan, což byla adoptivní dcera jeho tety Esmy Sultan. Rahime ji přijala za vlastní a vychovávala ji společně s jejím nevlastním bratrem, sultánem Abdulhamidem II., kterému také zemřela matka v útlém věku. Při slavnostních příležitostech byla jako nejstarší dcera na vysokém postu a seděla na dlouhém křesle vždy po pravici Abdulhamida. Obvykle a podle tradic však bylo toto místo určeno pro sultánky (matky sultánů a nejmocnější ženy v říši).

Vždy nosila hnědé šaty, v téže barvě byla i koruna a ozdoby. Odívala se do dlouhých šatů v různých odstínech hnědé, což bylo pro ní typické. Šperky nenosila. Navzdory této obyčejnosti jejího oblékání, bylo mezi všemi brána na vědomí její hodnost a měli k ní úctu k jako opravdové sultánce, princezně.[zdroj?] Ti, kteří ji znali ji popisovali jako sebevědomou ženu, která se velmi podobala svému otci, sultánu Abdülmecidovi. Mluvila vždy velmi vážně a vedla inteligentní rozhovory; nesmála se, když to nebylo vhodné a nemluvila, když nebyla tázána. Každý k ní vzhlížel a v harému ji měli všichni velmi rádi.[zdroj?]

Dne 1. června 1858 se stala třetí ženou Mahmuda Celaleddina Paşi. Jejím zetěm byl Damat Ahmed Fethi Paşa a její tchyně Ayşe Semsinur Hanım. Společně měli tři dcery, Fethiye Hanımsultan, Fatma Hanımsultan a Ayşe Hanımsultan a dva syny, İbrahim Sakıb Bey Sultanzade a Mehmed Mahmud Celaleddin Bey Sultanzade. Těsně před nástupem nového sultána na trůn, její syn Mehmed v roce 1881 utekl do Arábie, kde byl v roce 1884 oběšen. Poté se na 20 let uchýlila do ústraní. Po 20. letech se vrátila do hlavního paláce a stala se rádkyní svého bratra Abdulhamida. 26. února 1915 zemřela, byla pohřbena v mauzoleu svého otce, sultána Abdülmecida I.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cemile Sultan na anglické Wikipedii.

  • Turkey: The Imperial House of Osman [online]. web.archive.org [cit. 2014-01-16]. Dostupné online.