Hanzade Sultan (dcera Ömera Faruka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hanzade Sultan
زهرا خانزادہ سلطان
Narození 19. září 1923
Istanbul, Osmanská říše
Úmrtí 19. března 1998 (ve věku 74 let)
Paříž, Francie
Pohřben/a Hřbitov Aşiyan Asri, Istanbul
26. března 1998
Vyznání Sunnitský islám
Dynastie Osmané
Manžel/ka Muhammad Ali Ibrahim
Děti Sabiha Fazile
Ahmed Rifat Ibrahim
Otec Şehzade Ömer Faruk
Matka Rukiye Sabiha Sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zehra Hanzade Sultan (19. září 192319. března 1998) byla osmanská princezna, dcera Şehzade Ömer Faruka a vnučka sultána Abdulmecida II. Její matkou byla Sabiha Sultan, dcera sultána Mehmeda VI.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Hanzade Sultan se narodila 19. září 1923 v paláci Dolmabahçe, krátce předtím, než padla Osmanská říše. Její otec byl Şehzade Ömer Faruk a matka Sabiha Sultan. Měla o dva roky starší sestru Neslişah Sultan a o dva roky mladší sestru Necla Sultan. Po otci byla vnučkou sultána Abdulmecida II. a po matce vnučkou sultána Mehmeda VI.

Měsíc po jejím narození vznikla Turecká republika. V březnu roku 1924 byla celá sultánova rodina nucena odejít do exilu; spolu s matkou a sestrami opustila Turecko. Tři měsíce žili na panství v Rumelihsari a dne 11. března 1924 se připojili k otci a dědovi na cestu do Švýcarska. Později se rodina přestěhovala do Nice ve Francii, kde Hanzade strávila své dětství. V roce 1938, kdy se schylovalo k válce, odcestovala rodina do Alexandrie v Egyptě. Jejich dědeček Abdulmecid II. ji a její sestru Neslişah bral na významné události.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 požádal její sestru Neslişah o ruku požádal princ Muhammad Abdel Moneim. Neslişah však nabídku odmítla a vztah mezi ní a otcem kvůli tomu ochladl. Rodina byla zasažena druhou světovou válkou, jelikož Abdulmecid nemohl z Francie posílat rodině peníze. Hanzade se tedy chtěla také co nejdříve provdat, aby se dostala z této finanční situace. Nicméně její otec nesouhlasil a trval na tom, že nejdříve se musí provdat nejstarší dcera, tedy Neslişah.

Později ale její otec změnil názor a provdal ji za prince Muhammada Ali Ibrahima. Svatba se konala v Káhiře a rodina směla zůstat v domě Azizy Hanim v Al-Qubba. Princ Muhammad si pronajal velký dům v Geziře, který mimo jiné obsahoval rozsáhlou knihovnu. Ve čtvrtek 19. září 1940 se konal oficiální obřad a 26. září se provdala i Neslişah za prince Abdula.

V srpnu 1941 se páru narodila dcera Sabiha Fazile Hanimsultan. O rok později, v srpnu 1942, se narodil syn Sultanzade Ahmed Rifat. V roce 1958 o ruku jejich dcery Fazile požádal irácký král Faisal II. Pro rodinu tato žádost byla velkým překvapením, protože Fazile v té době měla pouhých 16 let a ještě stále studovala. Svatba se ale neuskutečnila, jelikož byl král během červencové revoluce zabit. Později se pak provdala za Hayri Ürgüplu v Paříži v roce 1965. Ten byl synem tehdejšího tureckého premiéra. Hanzade žila v Egyptě až do roku 1952, kdy proběhla revoluce a Egypt se stal republikou. Rodina byla vyhnána do exilu, usadila se v Paříži a už se nikdy nevrátili.

Otec Hanzade, Ömer Faruk, projevil zájem o svou neteř Mihrişah Sultan, dceru korunního prince Yusufa Izzedina. Bylo obecně známo, že vztah Ömera a jeho ženy Sabihy není příliš dobrý. Hanzade a její sestry stály na matčině straně. Ömer pocítil, že jeho žena poštvává dcery proti němu. Do Mihrişah byl však zamilovaný a soud mu vyhověl. Po 28 letech manželství byli Ömer a Sabiha rozvedeni. Následně se oženil s Mihrişah. Sabiha se odstěhovala sama do Paříže. V roce 1952 byl zrušen exil pro princezny a matka Hanzade se vrátila zpět do Istanbulu. Hanzade ovdověla v roce 1977, kdy její manžel zemřel.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Hanzade Sultan zemřela 19. března 1998 ve věku 74 let v Paříži. Její tělo bylo převezeno do Istanbulu, kde byla 26. března 1998 pohřbena na hřbitově Aşiyan Asri.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanzade Sultan (daughter of Şehzade Ömer Faruk) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]