Palác Dolmabahçe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palác Dolmabahçe
Palác Dolmabahçe
Základní informace
Architekti Garabet Amira Balyan a Nigoğos Balyan
Poloha
Adresa Beşiktaş, TureckoTurecko Turecko
Souřadnice
Palác Dolmabahçe
Palác Dolmabahçe
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Dolmabahçe (turecky Dolmabahçe Sarayı) je empírový palác nacházející se v Istanbulu na evropském břehu Bosporu, který sloužil jako sídlo sultána a správní centrum Osmanské říše v letech 1853 až do roku 1922 s přestávkou mezi lety 1889–1909.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento palác nechal postavit sultán Abdülmecid I. podle návrhu arménského architekta Karabeta Balyana a jeho syna Nikoğa. Stavba se realizovala přibližně mezi lety 1843 a 1853, v roce 1857 se tam sultán přestěhoval i se svým dvorem z předešlého sídla paláce Topkapi. Tento palác měl symbolizovat přibližování Osmanské říše k mnohem vyspělejší Evropě, proto hodně připomíná evropské zámky. Za vzor při návrhu mu sloužil francouzský Louvre a britský Buckinghamský palác. V mořské hladině se zrcadlí až přezdobená stavba osmanského slohu, jejíž stavba byla prý tak nákladná, že ve velké míře přispěla ke státnímu bankrotu v roce 1876. Přepychové řešení interiéru věrně ctí tradice pohádkových sultánských paláců, jen jeho styl je méně orientální. Obdivuhodné je množství zlata (spotřebovalo se údajně 35 tun tohoto vzácného kovu), a těžkých brokátů ve spojení s velkými prostorami. Toto sídlo tureckých sultánů zabírá plochu asi 700 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří. Celý komplex je rozdělen do čtyř nádvoří a komplexu harému.

Největší lustr, jaký kdy byl vyroben z českého skla, dar od britské královny Viktorie Abdülmecidovi I.

V největším ceremoniálním sále visí vůbec největší lustr z českého skla, jaký kdy byl vyroben, tvoří ho 750 světel a váží 4,5 tuny. Sultánovi Abdülmecidovi I. ho darovala britská královna Viktorie.

V roce 1938 v tomto paláci zemřel zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pałac Dolmabahçe na polské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]