Aliye Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aliye Sultan
Narození 24. srpna 1880
Çırağan
Úmrtí 19. září 1903 (ve věku 23 let)
Istanbul
Místo pohřbení Eyüp Cemetery
Rodiče Murad V. a Resan Hanımefendi
Příbuzní Fatma Sultan (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Aliye Sultan (24. srpna 188019. září 1903) byla osmanská princezna. Byla dcerou sultána Murada V. a jeho manželky Resan Hanımefendi (dcera Ömera Beye a Fatmy Hanım).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Ve věku 23 let, sultánka Aliye během zimy měla chřipku. Poté co zima přešla, však pořád nebyla zdravá a její stav se pomalu zhoršoval. Pomalu slábla, i když po nemoci nebyly žádné stopy. Sultán Murad měl o ni hrozný strach, protože měl svou dceru velmi rád; poslal pro nejlepšího lékaře v Konstantinopoli, Yıldıze. S velkým znepokojením se pustili do léčby princezny.

Lékař však svou diagnózu neprozradil, ale po dvou dnech přišel Cevher Ağa a pověděl Eleru Kadınefendimu: "Doktor zjistil, že sultánka má velmi zanešené plíce a potřebovala by změnu prostředí a vzduchu. Sultán by měl znovu zavolat Yıldıze a vyhradit pro sultánku zvláštní pokoje, kde by bydlela jen ona sama. Je to naléhavé a měla by změnit prostředí ještě dnes, nejpozději zítra.

Sultána Murada tyto novinky velmi pobouřily; nechtěl se od své dcery odloučit, ale musel se smířit s osudem. Poslal tedy Aliye k Yıldızovi s nadějí, že se jeho dcera vyléčí. Bohužel však sultánka Aliye zemřela 19. září 1903

V den, kdy sultánka zemřela, celý palác upadl do smutku. Nastaly dlouhé dny, kdy se vůbec nikdo neusmál a několik týdnů sultána Murada nikdo neviděl. Odmítal jíst, pít, přijímat konkubíny a vyjít ze svého pokoje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aliye Sultan na anglické Wikipedii.

  • The Concubine, the Princess, and the Teacher: Voices from the Ottoman Harem. [s.l.]: University of Texas Press, 2010. ISBN 978-0-292-78335-5. (anglicky)