Aliye Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aliye Sultan
Narození24. srpna 1880
Çırağan
Úmrtí19. září 1903 (ve věku 23 let)
Istanbul
Místo pohřbeníEyüpský hřbitov
Istanbul
Povoláníaristokratka
RodičeMurad V. a Resan Hanımefendi
RodOsmanská dynastie
PříbuzníFatma Sultan (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Aliye Sultan (24. srpna 188019. září 1903) byla osmanská princezna. Byla dcerou sultána Murada V. a jeho manželky Resan Hanımefendi (dcera Ömera Beye a Fatmy Hanım).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Ve věku 23 let, sultánka Aliye během zimy měla chřipku. Poté, co zima přešla, však pořád nebyla zdravá a její stav se pomalu zhoršoval. Pomalu slábla, i když po nemoci nebyly žádné stopy. Sultán Murad měl o ni hrozný strach, protože měl svou dceru velmi rád; poslal pro nejlepšího lékaře v Konstantinopoli, Yıldıze. S velkým znepokojením se pustili do léčby princezny.

Lékař však svou diagnózu neprozradil, ale po dvou dnech přišel Cevher Ağa a pověděl Eleru Kadınefendimu: "Doktor zjistil, že sultánka má velmi zanešené plíce a potřebovala by změnu prostředí a vzduchu. Sultán by měl znovu zavolat Yıldıze a vyhradit pro sultánku zvláštní pokoje, kde by bydlela jen ona sama. Je to naléhavé a měla by změnit prostředí ještě dnes, nejpozději zítra.

Sultána Murada tyto novinky velmi pobouřily; nechtěl se od své dcery odloučit, ale musel se smířit s osudem. Poslal tedy Aliye k Yıldızovi s nadějí, že se jeho dcera vyléčí. Bohužel však sultánka Aliye zemřela 19. září 1903

V den, kdy sultánka zemřela, celý palác upadl do smutku. Nastaly dlouhé dny, kdy se vůbec nikdo neusmál a několik týdnů sultána Murada nikdo neviděl. Odmítal jíst, pít, přijímat konkubíny a vyjít ze svého pokoje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aliye Sultan na anglické Wikipedii.

  • The Concubine, the Princess, and the Teacher: Voices from the Ottoman Harem. [s.l.]: University of Texas Press, 2010. ISBN 978-0-292-78335-5. (anglicky)