Karel Andrlík st.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Andrlík starší
Narození18. srpna 1861
Drahonice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí16. července 1931 (ve věku 69 let)
Drahonice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníhřbitov Skočice
BydlištěVinohrady (od 1898)
Povoláníchemik a vysokoškolský učitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Andrlík starší (18. srpna 1861 Drahonice[1]16. července 1931 Drahonice) byl český chemik, profesor cukrovarnictví na pražské ČVUT.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1895 zavedl s K. Preisem speciální laboratoře z cukrovarnické chemie a výzkumnictví a spolu s K. Preisem, J. Stoklasou a E. Votočkem zahájil činnost na nově založené výzkumné stanici cukrovarnické.

V roce 1907, kdy byl sloučen Spolek českých chemiků se Společností pro průmysl chemický v Království českém tak, že vznikla jediná „Česká společnost chemická pro vědu a průmysl“ se dvěma odbory, stal se Andrlík vedoucím odboru vědeckého, zatímco odbor průmyslový (který měl třikrát více členů než odbor vědecký) vedl A. Nydrle. V roce 1908 organizoval s E. Votočkem chemickou sekci na IV. sjezdu českých lékařů a přírodozpytců.

Je autorem knih Pivovar. Výroba sladu, Praha 1923 a Tovární výroba cukru řepového a jiných uhlohydrátů, Praha 1925.

Po profesoru Andrlíkovi je pojmenována ulice v Praze-Čakovicích (v blízkosti cukrovaru), která: „Vychází západním směrem ze Schoellerovy jižně od Šircovy, lomí se k jihu, prochází kruhovým objezdem, ze kterého pokračuje západním směrem, prochází křižovatkami s Templářskou a Samohrdovou a slepě končí.“

Chemik stejného jména Karel Andrlík nejmladší (1894–1962) byl autorem chemických (i fotografických) příruček a učebnic, které existovaly i ve slovenské verzi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]