Kane Tanakaová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kane Tanakaová
Narození2. ledna 1903
Wajiro
Úmrtí19. dubna 2022 (ve věku 119 let)
Fukuoka
Povoláníobchodnice a prodavačka
Nábož. vyznáníbaptisté (Desetiletí od 1950 – 2022)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kane Tanakaová, rozená Otaová, (2. ledna 190319. dubna 2022) byla nejstarší žijící člověk na světě od 22. července 2018 do 19. dubna 2022. Se svým věkem 119 let a 107 dní se stala nejstarší Japonkou v historii, druhým nejdéle žijícím ověřeným člověkem v historii lidstva (po Jeanne Calmentové) a nejdéle žijícím ověřeným člověkem v historii lidstva, o jehož věku nejsou pochybnosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kane Tanakaová, rozená Otaová, se narodila 2. ledna 1903 jako sedmé dítě do rodiny na ostrově Kjúšú za období Meidži (krátce před rusko-japonskou válkou). V roce 1922 se provdala za Hideo Tanaka, se kterým měla 4 vlastní a jedno adoptivní dítě. Pracovali v obchodě, kde prodávali nudle udon a dezert z fazolí azuki širuko. Její manžel a syn zemřeli během druhé světové války. Tanaka však pokračovala v práci v obchodě a odešla do důchodu v 63 letech. V 70. letech 20. století navštívila Spojené státy americké, kde má mnoho neteří a synovců.

Ve 103 letech jí byla diagnostikována rakovina tlustého střeva. Když jí bylo 107 let, její syn napsal knihu o jejím životě a dlouhověkosti s názvem V dobrých a zlých časech.

V roce 2018 bydlela v nemocnici v rodné čtvrti a stále byla v dobrém zdravotním stavu. Hrála Othello a podnikala krátké procházky po chodbách zařízení. Mezi její koníčky patřily kaligrafie a výpočty. Svou dlouhověkost připisovala rodině, spánku a naději.

Tanakaová měla silnou chuť k jídlu a měla ráda sladkosti. Pila tři plechovky kávy denně, sodovky a různé další nápoje.

Dne 9. března 2019 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů coby nejstarší žijící osoba.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kane Tanaka na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]