Jeanne Calmentová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeanne Calmentová
Jeanne Calmentová ve 40 letech
Narození 21. února 1875
Arles
Úmrtí 4. srpna 1997 (ve věku 122 let)
Arles
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeanne Louise Calment přechýleně Calmentová (21. února 1875 Arles, Francie4. srpna 1997) je považovaná za nejdéle žijícího člověka, jehož věk byl spolehlivě ověřen. Dožila se 122 let, 5 měsíců a 14 dní. Je jediným člověkem historie, který se prokazatelně dožil více než 120 let. Po svých stých narozeninách stále ještě pravidelně cvičila. Vzhledem k tomu, že se několik jejích příbuzných dožilo více než 80 nebo 90 let, je pravděpodobné, že základem výjimečné dlouhověkosti členů rodiny jsou genetické dispozice.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala a většinu života prožila v Arles. Její otec, který pracoval jako stavitel lodí, se dožil téměř sta let, matka 86 let. V roce 1888 jako třináctiletá se setkala s Vincentem van Goghem, který navštívil obchod jejího strýce.

V roce 1896 se provdala za Fernanda Nicolase Calmenta, vlastního druhého bratrance. Ten byl poměrně zámožný, což umožnilo Jeanne Calmentové vést klidný život: nikdy nebyla nucena pracovat kvůli výdělku a mohla se věnovat zálibám jako tenis, cyklistika, plavání, opera či hra na piano. Jejich jediná dcera zemřela ve věku 35 let na zápal plic a Jeanne Calmentová posléze sama vychovávala svého vnuka. Svého manžela přežila o 55 let, vnuka o 34 let.

V roce 1965, kdy jí bylo 90 let a byla již bez dědiců, uzavřela kupní smlouvu na prodej svého domu, když kupujícím se stal 47letý právník André-François Raffray, který se zavázal ponechat jí tam bydlet do konce života a vyplácet jí až do její smrti každý měsíc částku 2 500 franků. Raffray zemřel v roce 1995 v 77 letech na rakovinu, v platbách pokračovala jeho manželka. Celkem Calmentové vyplatili více než dvojnásobek hodnoty jejího domu.

Ve svém domě žila sama do 110 let. Poté co způsobila v důsledku zhoršeného zraku v kuchyni při vaření malý požár, se přestěhovala do domova se zajištěnou pečovatelskou službou.

Známou se stala v roce 1988, kdy se při příležitosti sta let od návštěvy Vincenta van Gogha v Arles setkala s novináři a promluvila o setkání se slavným malířem. Byla pravděpodobně posledním žijícím člověkem, který se s ním setkal. V roce 1990 si krátce zahrála sama sebe ve filmu Vincent a já (název ve francouzském originále Vincent et moi) a stala se tak ve věku 114 let nejstarším hercem, který se kdy objevil před filmovými kamerami. Dokumentární film o jejím životě byl natočen při příležitosti 120. narozenin.

Ve věku 114 let a 11 měsíců si po pádu zlomila stehenní kost a byla nucena podstoupit operaci. Po ní se pohybovala na kolečkovém křesle. 21. února 1997, kdy se dožila 122 let, bylo oznámeno, že se nebude dále prezentovat na veřejnosti z důvodu zhoršeného zdravotního stavu. Zemřela 4. srpna téhož roku.

Životní styl[editovat | editovat zdroj]

Žila do vysokého věku aktivně, pěstovala šerm a do sta let jezdila na kole. Používala hodně olivového oleje jak do pokrmů, tak i na potírání kůže. Pila portské víno, jedla hodně čokolády (údajně až jeden kilogram týdně) a nevyhýbala se ani cigaretám. Kouřila do svých 117 let, ale nikdy ne víc než 2 cigarety denně.

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

  • 20. června 1986 se stala ve věku 111 let a 119 dní nejstarší obyvatelkou Francie
  • 27. prosince 1987 po úmrtí Anny Elizy Williamsové se stala ve věku 112 let a 310 dní nejstarší obyvatelkou Evropy
  • 11. ledna 1988 po úmrtí Florence Knappové se stala ve věku 112 let a 324 dní nejstarší obyvatelkou planety
  • 17. září 1989 se ve věku 114 let a 209 dní stala člověkem, který se dožil nejvyššího prokazatelného věku v celé dokumentované historii lidstva, když překonala věk Anny Elizy Williamsové
  • překonala rekord v dlouhověkosti, který byl tehdy připisován Japonci Shigechiyo Izumovi (dožil se údajně 120 let a 237 dní), jeho datum narození však nebylo nikdy ověřeno a dnes tak není obecně považován za druhého nejdéle žijícího člověka.
  • 4. srpna 1997 stanovila rekord v dlouhověkosti: 122 let a 164 dnů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jeanne Calment na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]