Kärcher (společnost)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfred Kärcher GmbH & Co. KG
Logo
Logo
Právní forma GmbH & Co. KG
Založeno 2. ledna 1935[1]
Sídlo Winnenden, Německo
Oblast činnosti Výrobní společnost
Produkty Čisticí přístroje
Obrat 1,92 miliard EUR (2012)[2]
Zaměstnanci 9676 (2012)[3]
Oficiální web www.kaercher.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Společnost Alfred Kärcher GmbH & Co. KG (lépe známá z kratšího označení a značky Kärcher) je celosvětově operující rodinný podnik s hlavním sídlem ve Winnenden, který vyrábí čisticí přístroje jakož i kompletní čisticí systémy. Světová jednička na trhu pro čisticí techniku dosáhla v roce 2012 s 9676 zaměstnanci obratu 1,92 miliard euro a prodala 10,83 milionů přístrojů.[zdroj?] Kärcher je se svými 100 společnostmi zastoupen v 60 zemích.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla zalořena v roce 1935 Alfredem Kärcherem (1901–1959) ve Stuttgart-Bad Canstattu. V roce 1939 následovalo přestěhování do Winnendenu. Zpočátku se vyráběly elektrické pece např. k rozpouštění solí, pro kalení oceli nebo k tvrzení lehkých kovů. S vývojem prvního evropského vysokotlakého čističe na horkou vodu DS 350 v roce 1950 se posunulo těžiště na oblast profesionálních a soukromých čisticích přístrojů. Od té doby má Kärcher rozhodující podíl na vývoji vysokotlakých čističů, což je doloženo 460 existujícími patenty (stav koncem roku 2012[4]).[zdroj?] Výrobní sortiment se stále rozšiřoval a dnes pojímá celou oblast čištění (zametací stroje, čisticí prostředky, podlahové mycí stroje, vysavače pro mokré a suché vysávání, vysavače, koště s bateriovým pohonem, parní čistič, paprsky suchého ledu, čističe součástek, zařízení pro přípravu vody, mytí automobilů jakož i recyklování odpadní vody). Mimoto nabízí Kärcher čerpadla a zavodňovací systémy.

V roce 1974 došlo ke změně firemní barvy z modré na žlutou. Od tohoto roku se společnost koncentruje pod vedením Irene Kärcher, vdovy po Alfredu Kärcherovi, na výrobu vysokotlakých čističů. V roce 1984 se objevuje s HD 555 první vysokotlaký čistič pro soukromou potřebu.

V oblasti ochrany proti chemickým, biologickým a atomovým zbraním je Kärcher celosvětově přítomen prostřednictvím dceřiné společnosti Kärcher Futuretech GmbH jako výrobce dekontaminačních přístrojů a dekontaminačních přípravků. Kromě toho jsou nabízena řešení v oblasti mobilní úpravy vody a plnění pitnou vodou, systémů polních táborů, ochranných oděvů, mobilního stravování a zachování materiálů.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2011 koupila společnost sousedící pozemek bývalé cihelny Pfleiderer. Rozšířením se provozní plocha téměř zdvojnásobila.[5] V září 2012 začaly stavební práce pro rozšíření spolu s demolicí staré cihelny.

Další[editovat | editovat zdroj]

V rámci svého kulturního sponziringu podporoval Kärcher mnoho úklidových prací na světově významných stavebních dílech jako Space Needle v Seattlu (2008), prezidentské hlavy na Mount Rushmore Memoriálu (2005), Memnon kolosy v Luxoru (2003), den Kolonády na nám. Petra v Římě (1998), Brandenburská brána v Berlíně (1990) nebo socha Krista v Rio de Janeiru (1980). V roce 2011 bylo vyčištěno jeviště Loreley a N Seoul Tower.[4][zdroj?]

17. září 2009, v den 50. výročí smrti zakladatele firmy Alfreda Kärchera, bylo v bývalé tovární budově otevřeno muzeum.

Pojmy Kärcher a kärchrování již byly přeneseny do německé hovorové řeči. Kärcher se stal rodovým pojmem pro parní čisticí přístroje. Slovesu kärchrování odpovídající nettoyer au Karcher je dle údajů Le Petit Robert již od roku 1992 zakotven ve francouzském slovníku,[6] ačkoliv tento termín se stal známým, když jej poprvé použil tehdejší francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy v souvislosti s celostátními nepokoji v roce 2005: „Výraz kärchrování je výraz, který se vnutí, protože člověk to musí čistit („Le terme 'nettoyer au karcher' est le terme qui s'impose, parce qu'il faut nettoyer cela.“).“

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kärcher (Unternehmen) na německé Wikipedii.

  1. Unternehmensregister (27. Juli 2010)
  2. Florian Langenscheidt, Bernd Venohr (Hrsg.): Lexikon der deutschen Weltmarktführer. Die Königsklasse deutscher Unternehmen in Wort und Bild. Deutsche Standards Editionen, Köln 2010, ISBN 978-3-86936-221-2.
  3. Počet zaměstnanců
  4. a b c http://www.kaercher.de/de/unternehmen/daten_zahlen_fakten.htm
  5. Kärcher in der Heimatregion auf Expansionskurs Stuttgarter Nachrichten, 2. listopadu 2011
  6. Kärcher veut nettoyer le discours politique. , in: Les Échos, 8. března 2007