Alfred Kärcher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfred Kärcher
Narození 27. března 1901
Bad Cannstatt
Úmrtí 17. září 1959 (ve věku 58 let)
Winnenden
Alma mater Univerzita ve Stuttgartu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alfred Kärcher (27. března 1901 Cannstatt17. září 1959 Winnenden) byl německý inženýr, podnikatel a zakladatel společnosti Alfred Kärcher GmbH & Co. KG.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alfred Kärcher byl třetí ze čtyř dětí Johanny a Emila Kärcherových a vyrostli v Cannstattu – dnes městská část Stuttgartu. Jeho otec provozoval od roku 1904 prodej technických výrobků. Po vystudování reformního reálného gymnázia studoval na Technické vysoké škole Stuttgart strojírenství a elektrotechniku. Jako student se připojil k studentskému ozbrojenému spolku Alemannia Stuttgart, k jehož poválečnému znovuzřízení se již nepřipojil.

Po promoci na studiích v roce 1924 pracoval v podniku svého otce, kde plánoval a prodával zařízení pro velké kuchyně, prádelny a úpravny vody. Brzy konstruoval vlastní přístroje, mezi nimi i ponorná topná tělesa a pánvovité pece pro průmyslový odbyt. Jeho vnitřní vytápění pro pece se solnou lázní bylo jeho prvním velkým úspěchem, do roku 1945 prodal 1200 kusů, zejména v leteckém průmyslu.

V roce 1934 jej pověřila společnost Lufthansa vybudováním zařízení pro vytápění motorů. V roce 1935 založil Alfred Kärcher komanditní společnost a vyhotovil dmychadlo horkého vzduchu MOWÄB A, v roce 1936 pak jeho nástupce MOWÄB B. Výrobek byl úspěchem, říšské ministerstvo letectví objednalo 120 kusů. Kärcher se pak rozhodl soustředit se na tento přístroj a prodal své patenty pro vytápění pecí se solnou lázní na společnost Siebert GmbH v Hanau (dceřiná společnost Degussy). Z výnosů koupil tovární budovu ve Winnendenu, kam se v roce 1939 se svými mezitím již 120 spolupracovníky přestěhoval. S příchodem druhé světové války změnil zaměření na výrobu produktů zbrojního průmyslu.

Po roce 1945 se výroba s asi 40 spolupracovníky přeorientovává na naléhavě potřebné pece a ruční vozíky, později se vyráběla také vytápěná betonová obložení a ohřívače čerstvého vzduchu pro stavební průmysl. V roce 1949 se Kärcher oženil s Irene Herzog. Ve své firmě, která se do roku 1948 rozrostla na 141 spolupracovníků, kladl důraz na rodinnou atmosféru.

V roce 1950 Kärcher zkonstruoval a prodal první evropský vysokotlaký čistič na horkou vodu - KW 350, který byl obrovským úspěchem. Princip fungování převzal Kärcher z amerických přístrojů, které opravoval na objednávku spojeneckých okupantů.

V roce 1959 Alfred Kärcher zemřel ve svém podniku na infarkt. Měl jednoho syna a jednu dceru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alfred Kärcher na německé Wikipedii.