Bad Cannstatt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bad Cannstatt
Cannstatt
Stuttgart Bezirk Bad Cannstatt.svg
Bad Cannstatt – znak
znak
Bad Cannstatt – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška205 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Bad Cannstatt
Bad Cannstatt
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha15,7 km²
Počet obyvatel69 543 (2014)
Hustota zalidnění4 425,8 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.stuttgart.de/item/show/13826/1
Telefonní předvolba0711
PSČ70331–70378
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bad Cannstatt je městská část Stuttgartu, metropole německé spolkové země Bádensko-Württembersko. Nachází se na severovýchodě města a protéká jí řeka Neckar. Žije zde přibližně 70 tisíc obyvatel. V místě se nachází devatenáct minerálních pramenů produkujících denně 220 milionů litrů vody, která je indikována na onemocnění nervového systému, kardiovaskulární poruchy i pro zlepšení trávení.[1] Bad Cannstatt proto udržuje partnerství s budapešťským obvodem Újbuda, který má největší termální lázně v Evropě.

Podle archeologických nálezů lokalitu obývali již lovci mamutů. Římané zde koncem prvního století založili velké castrum chránící severní hranici říše.[2] Z roku 708 pochází první zmínka o osadě Condistat. V roce 746 se zde konal proslulý krvavý soud v Cannstattu. Roku 1330 získal Cannstatt městská práva. Od osmnáctého století se město stalo populárním lázeňským resortem. Rozvíjel se také průmysl, v roce 1862 vznikla továrna na textilní stroje Stücklen u. Terrot a v roce 1886 zde Gottlieb Daimler sestrojil první automobil se spalovacím motorem.[3] V roce 1887 jezdila ulicemi Cannstadtu první motorová tramvaj na světě. Potravinářství zastupovala čokoládovna Ritter a vinařství v trati Cannstatter Zuckerle. V roce 1905 byl Cannstatt připojen ke Stuttgartu a od roku 1933 užívá v názvu slovo Bad („lázně“).

Nachází se zde zámek Rosenstein s anglickým parkem, zoologická a botanická zahrada, přírodovědné muzeum, divadlo Wilhelma-Theater i sportovní stadiony Mercedes-Benz Arena a Porsche-Arena. Evangelický městský kostel byl postaven v pozdněgotickém stolu Aberlinem Jörgem. Areál Cannstatter Wasen na břehu Neckaru hostí každoroční pivní slavnost Volksfest a další hromadné akce.[4] Bad Cannstatt je známý také velkým pašijovým procesím, které zde zavedli italští přistěhovalci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Arrival Guides Dostupné online
  2. Stamps of the World Dostupné online
  3. National Motor Museum Dostupné online
  4. Deutsche Docs Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]