Gottlieb Daimler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gottlieb Daimler
Narození17. března 1834
Schorndorf
Úmrtí6. března 1900 (ve věku 65 let)
Bad Cannstatt
Místo pohřbeníUff-Kirchhof
Alma materUniverzita ve Stuttgartu
Povoláníinženýr, vynálezce, průmyslník a podnikatel
OceněníNárodní síň slávy vynálezců (2006)
ChoťEmma Daimler
Lina Schwend
DětiPaul Daimler
Adolf Daimler
Funkcezakladatel (Daimler Motoren Gesellschaft)
spoluzakladatel (Deutz AG)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gottlieb Daimler (17. března 1834 Schorndorf (Württemberg) – 6. března 1900 Cannstatt u Stuttgartu) byl německý vynálezce dnešního typu benzínového spalovacího motoru a konstruktér prvních motocyklů a automobilů.

Daimler sestrojil společně s Wilhelmem Maybachem v roce 1885 ve Stuttgartu první motocykl – (patent obdržel 29. prosince 1885), a v roce 1886 také první čtyřkolý automobil poháněný spalovacím motorem.

V roce 1892 Daimler zvětšil tehdy základní rozměry vozů a zkonstruoval tak první nákladní automobil.

Život[editovat | editovat zdroj]

Daimlerův rodný dům v Schorndorfu

Narodil se jako druhý syn pekařského mistra a hostinského v malém městečku Schorndorf. Vyučil se puškařem a v roce 1853 začal pracovat ve slévárně zbrojařské firmy ve Grafenstadenu v Alsasku. V roce 1857 šel studovat na polytechnickou univerzitu ve Stuttgartu, aby získal teoretické vzdělání. Po jejím absolvování se na studijní cestě seznámil s výrobou lokomotiv v Manchestru. [1]

V roce 1862 nastoupil jako konstruktér v továrně na kovové zboží v Gieslingenu. V roce 1865 byl pověřen řízením strojírenské továrny Bruderhaus v Reutlingenu, kde se poprvé setkal s Wilhelmem Maybachem. V roce 1867 se Daimler oženil s Emmou Pauline Kurtzovou (1843–1889), dcerou lékárníka. Měli spolu pět dětí, 3 syny a 2 dcery. V roce 1869 převzal vedení strojíren v Karlsruhe. V roce 1872 mu byla nabídnuta funkce ředitele továrny Otto–Langen v Deutzu, kde se vyráběly motory vyvinuté Nikolausem Ottou. Daimler společně s Maybachem pokračovali ve vývoji motorů a v roce 1877 obdržela firma Otto patent na vylepšený čtyřtaktní motor. [1] Z malé dílny se společnost rozrostla na globální firmu Gasmotoren-Fabrik Deutz AG.

Daimlerova dílna v Cannstattu
Model Daimlerova kočárového automobilu z roku 1886

V roce 1882 Daimler opustil Deutz AG a v zahradě u svého domu v Cannstattu založil strojírenskou dílnu, ve které spolu s Maybachem vyráběli malé stacionární motory. Jeho cílem bylo vyvinout malé, vysokorychlostní spalovací motory, které by mohly být použity kdekoli a mohly by pohánět vozidla všeho druhu na zemi i na vodě. V roce 1883 zaregistroval revolučně vylepšený jednoválcový čtyřtaktní motor, který vyvinul společně s Maybachem. Jako palivo používal benzín a mohl pohánět vozidla. V dubnu 1885 obdržel na svůj stroj (nazývaný dědečkovy hodiny) císařský patent č. 34926. Ještě téhož roku Daimler představil první dopravní prostředek poháněný benzínovým motorem – motocykl Reitwagen (kostitřas) s dřevěnými koly. Jako jedni z prvních se na něm v listopadu 1885 projeli Daimlerovi synové Adolf a Paul.[2]

Daimler pokračoval ve vývoji čtyřkolových vozidel. V létě roku 1886 do samohybného kočáru zamontoval vzduchem chlazený svislý jednoválec a tento první automobil se pohyboval rychlostí až 18 km/hod. V roce 1887 postavil v Canstattu továrnu, ve které rozvinul sériovou výrobu automobilů. Zkoušel uplatnit své motory i v dalších dopravních prostředcích. V Paříži během světové výstavy v roce 1888 instaloval motor do výstavní tramvaje. Nedlouho poté Daimler postavil nákladní automobil a drezínu s dvouválcovým vidlicovým motorem a první motorizované hasičské auto. Daimler prodal práva na svůj motor do Francie a Anglie, kde tak dopomohl k rychlému rozvoji výroby automobilů.

Hrob Gottlieba Daimlera

V roce 1889 zemřela Daimlerova manželka Emma a on se v roce 1893 oženil s vdovou Linou Hartmannovou, se kterou měl dvě děti.

Aby vyřešil své finanční problémy, koncem roku 1890 založil Daimler společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft, na které se kromě něj a Wilhelma Maybacha podíleli podnikatelé Max Duttenhofer a Wilhelm Lorenz. Společně s Maybachem vyvinul v roce 1892 první dvouválcový řadový motor a podílel se na řadě dalších vynálezů, jako jsou automatický karburátor, plástvový chladič, přední pohon vozu či odtrhovací elektromagnetické zapalování. V roce 1899 nechal postavit závodní vůz, který byl pokřtěn Mercedes. [1]

Gottlieb Daimler zemřel v Cannstattu 6. března 1900 a byl pohřben na hřbitově Uff ve čtvrti Seelberg v okrese Stuttgart-Bad Cannstatt.

Společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft, ve které měli jeho potomci menšinový podíl, se v roce 1926 sloučila s firmou Benz & Cie a vznikla společnost Daimler-Benz AG. Karl Benz a Gottlieb Daimler se nikdy osobně nesetkali.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gottlieb Daimler na německé Wikipedii.

  1. a b c d HRUBEC, Karel. Přemožitelé času sv. 10. Příprava vydání Milan Codr. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Gottlieb Daimler, s. 54–57. 
  2. a b DRAGOUN, Aleš. Gottlieb Daimler: Od narození jednoho z otců automobilu uplynulo 175 let. auto.cz [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SIEBERTZ, Paul. Gottlieb Daimler, Praha: Orbis, 1942. 359 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]