Zbraň hromadného ničení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zbraně hromadného ničení (zkratkou ZHN) jsou zbraně, které jsou navržené tak, aby byly schopny usmrtit velké množství lidí nebo způsobit velké materiální škody. Jsou určeny k ničení civilních i vojenských cílů a zpravidla konstruovány tak, že to znemožňuje či velmi ztěžuje jejich taktické užití proti čistě vojenským cílům.

Obecně se za zbraně hromadného ničení označuji jaderné zbraně (včetně radiologických), biologické zbraně a chemické zbraně, avšak tento náhled je pouze obecný a všeobecně nepřijímaný – např. chemické nebo jaderné zbraně taktických parametrů (například jaderná dělostřelecká munice, torpédo s nukleární hlavicí), které jsou použity v rámci bojové akce proti vojenským cílům, nejsou podle náhledu některých států a doktrín za zbraně hromadného ničení považovány.

Definice NATO[editovat | editovat zdroj]

Podle definice NATO jsou ZHN "zbraně s vysoce ničivými účinky, které mohou být použity k rozsáhlému ničení živé síly, infrastruktury nebo jiných zdrojů. Jde o souhrnný výraz pro jaderné, biologické a chemické zbraně."[1]

Příklady užití ZHN[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Terminologický slovník pojmů a definic NATO, AAP-6: 2008 in MV ČR / Státní služba / Pojmy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]