Nová dohoda START

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o bilaterální dohodě z Prahy v roce 2010. Další významy jsou uvedeny na stránce Strategic Arms Reduction Treaty.
Barack Obama a Dmitrij Medveděv po podpisu smlouvy
Podpis pražské dohody (video).

Nová dohoda START (z anglického Strategic Arms Reduction Treaty ­— Dohoda o snížení počtu strategických zbraní) je vzájemná dohoda o snižování počtu jaderných zbraní, uzavřená mezi Spojenými státy americkými a Ruskou federací. Navazuje na starší smlouvy START I (platila mezi lety 1991– 2009) a START II, proto je někdy označována také za smlouvu START III.[zdroj?]

Byla podepsána 8. dubna 2010 v Praze ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a americkým prezidentem Barackem Obamou.[1] V platnost vešla roku 2011 s platností na deset let do 5. února 2021[1], poté byla prodloužena do 5.února 2026.[2]

Body smlouvy[editovat | editovat zdroj]

 • snížení počtu strategických nukleárních hlavic na 1550 pro každou zemi[1] (asi dvě třetiny proti původní dohodě START), ale tento počet může být zvýšen o hlavice nesené bombardéry;
 • snížení odpalovacích zařízení a to mezikontinentálních balistických střel a bombardérů na maximum 800, kde bombardér se počítá jako 1 nosič a 1 hlavice i když hlavic nese více;
 • zahrnuje také nová pravidla pro vzájemnou kontrolu;
 • tyto požadavky musí být splněny do 7 let;
 • platnost dohody byla stanovena na deset let;
 • po vzájemné dohodě mohou strany smlouvy o dalších 5 let prodloužit.[1]

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Prezident České republiky, Václav Klaus, po podepsání smlouvy prohlásil, že smlouva byla významnější, než původně předpokládal.

Iniciativa Ne základnám vydala již 6. dubna své stanovisko,[3] ve kterém:

 • podepsání smlouvy uvítala coby projev „politického realismu“, krok k posílení bezpečnosti v Evropě a odmítnutí představy výstavby prvků raketové obrany v tomto regionu
 • podpis kvitovala také z ekonomického hlediska (ve světle finančně náročného udržování neustále stárnoucí jaderného arzenálu)
 • upozornila na to, že smlouva po podpisu musí být ještě ratifikována americkým Senátem a ruskou Dumou (a zmínila předchozí podobnou smlouvu z roku 1993, která přes ratifikaci nepostoupila)
 • odmítla zdůvodňování současného zbrojení kvůli tzv. „íránské hrozbě,“ které podpořilo tvrzením, že si Spojené státy snaží pomocí (geo)politické a vojenské moci v regionu Středního Východu nárokovat tamní energetické suroviny, a vyzvala, aby se „problémy tohoto typu“ řešily pokojnými prostředky.

V čase podepsání smlouvy navíc uspořádalo na náměstí Jana Palacha happening, se vzkazem bylo to, že „likvidace starých a nepotřebných zbraní není žádné odzbrojování, a že takovýto proces musí mít jasný a veřejně vyhlášený harmonogram“.

Americký senátor Joe Lieberman v rozhovoru řekl, že pro ratifikaci smlouvy z americké strany bude třeba splnit dvě podmínky:

 • Zajistit modernizaci amerického jaderného arzenálu pro udržení doktríny vzájemně zaručeného zničení
 • Vyjednat výjimku, že se smlouva nebude vztahovat na americké protiraketové systémy v Evropě. Toto vysvětlil jako povinnost „chránit sebe a své spojence před Íránem“.[4]

Lieberman nicméně na základě rozhovorů s kolegy dospěl ke tvrzení, že se nenajde nutných 67 hlasů k její ratifikaci.[5]

Ratifikace[editovat | editovat zdroj]

Senát Spojených států amerických ratifikoval smlouvu 22. prosince 2010, když pro hlasovalo 71 demokratických a republikánských a proti 26 republikánských senátorů.[6] Ratifikace v ruském zákonodárném sboru ke konci roku 2010 byla ve fázi schválení smlouvy v prvním čtení dolní komorou Státní dumy.[7]

Prodloužení[editovat | editovat zdroj]

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl 16. října 2020 Spojeným státům prodloužit smlouvu bez jakýchkoli podmínek alespoň o jeden rok, aby obě země získaly čas k jednání o budoucnosti smlouvy.[8] Nově zvolený americký prezident Joe Biden na nabídku reagoval 21. ledna 2021 pozitivně s tím, že chce jednat o pětiletém prodloužení smlouvy.[9] Prodloužení smlouvy schválil poslanci ruské Státní dumy i Rady federace a 29. ledna 2021 ji podepsal Vladimir Putin.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d pet. Jsme připraveni prodloužit smlouvu START. Bez jakýchkoli podmínek, oznámil Putin. ČT24 [online]. Česká televize, 2019-12-05 [cit. 2019-12-06]. Dostupné online. 
 2. United States extends nuclear treaty with Russia for five years. Washington Post. Dostupné online [cit. 2021-07-12]. ISSN 0190-8286. (anglicky) 
 3. Stanovisko Iniciativy Ne základnám k podpisu nové smlouvy START
 4. Joe Lieberman: Smlouva START ratifikována nebude. dolezite.sk [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-17. 
 5. (anglicky)Lieberman: Not enough votes in Senate to ratify START treaty
 6. Mark Memmott. Senate Ratifies START [online]. npr.org, 2010-12-22 [cit. 2010-12-22]. prosince ies-start Dostupné online. 
 7. Státní duma RF připravuje vlastní opravy zákona o ratifikaci smlouvy START, 24.12.2010
 8. Putin navrhl Americe prodloužení odzbrojovací smlouvy z Prahy. iDNES.cz [online]. 2020-10-16 [cit. 2020-10-18]. Dostupné online. 
 9. Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let. Týká se omezení jaderných zbraní. iROZHLAS [online]. [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. (česky) 
 10. Putin podepsal prodloužení platnosti smlouvy o odzbrojení, Novinky.cz, 21.1.2021

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]