Jozef Kabaň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jozef Kabaň
Jozef Kabaň.jpg
Narození 4. ledna 1973 (45 let)
Námestovo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jozef Kabaň (* 4. ledna 1973, Námestovo) je slovenský automobilový designér. Byl vedoucím designérem modelů Volkswagen Lupo, SEAT Arosa, Bugatti Veyron. Jako šéfdesignér značky Škoda Auto se podílel na modelech Škoda Octavia, Škoda Fabia třetí generace, Škoda Superb a Škoda Kodiaq.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po čtyřletém studiu designu na střední umělecké škole pokračoval v roce 1991 ve studiu produktového a průmyslového designu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Už v době svého studia se zúčastnil designérské soutěže pro automobilku Škoda, vyhlášenou jejím mateřským koncernem Volkswagen. Umístil se na druhém místě a díky ní mohl už jako dvacetiletý nastoupit do Volkswagenu, nejprve jako stipendista, později jako designér automobilových exteriérů.

Jako stipendista Volkswagenu začal studovat na londýnské škole Royal College of Art, která je považována za jednu z nejlepších vzdělávacích institucí v oblasti designu. Navzdory tomu, že neměl ukončeno bakalářské studium, mohl studovat na magisterském studiu - škola mu udělila výjimku, protože v té době měl už dostatek dosažených výsledků ze svého působení ve Volkswagenu (celkem dvě auta ve výrobě). Školu ukončil v roce 1997 s titulem Master of Arts v oboru designu vozidel. V té době byl jediným slovenským absolventem této školy.

V roce 1999 začal pracovat na modelu Bugatti Veyron; navrhl design celého exteriéru s výjimkou kol, které navrhl zbytek týmu. V roce 2003 přešel z Volkswagenu ke koncernové značce Audi, kde se po třech letech stal vedoucím tamějšího Centra pro design exteriéru. Od února 2008 zastával funkci vedoucího oddělení designu značky Škoda Auto.

Na počátku roku 2017 ovšem pozici v koncernu Volkswagen opustil a přešel do automobilky BMW, kde nahradil Karima Habiba.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jozef Kabaň na slovenské Wikipedii.

  1. DVOŘÁK, František. Jozef Kabaň končí ve Škodovce. Bude šéfdesignérem BMW. iDNES.cz [online]. 2017-02-08 [cit. 2017-05-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]