Josemaría Escrivá de Balaguer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Josemaría Escrivá de Balaguer
Církevřímskokatolická
ZnakZnak
Svěcení
Jáhenské svěcení20. prosince 1924 Zaragoza
Kněžské svěcení28. března 1925 Zaragoza
Osobní údaje
Datum narození9. ledna 1902
Místo narozeníBarbastro, Španělsko
Křest13. ledna 1902
Biřmování23. dubna 1902
Datum úmrtí26. červen 1975
(ve věku 73 let)
Místo úmrtíŘím, Itálie
Místo pohřbeníŘím, kostel Santa Maria della Pace ai Parioli
RodičeJose a Dolores
Významné dílozakladatel Opus Dei
Svatořečení
Beatifikace17. května 1992
Svatopetrské nám., Řím
beatifikoval Jan Pavel II.
Kanonizace6. října 2002
Svatopetrské nám., Řím
kanonizoval Jan Pavel II.
Svátek26. června
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributykněžská roucha
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Josemaría Escrivá (9. ledna 1902 Barbastro, Španělsko26. června 1975 Řím, Itálie) byl španělský římskokatolický kněz, zakladatel Opus Dei – celým jménem José María Julián Mariano Escrivá de Balaguer y Albas – se narodil v Barbastru ve Španělsku 9. ledna 1902 a zemřel v Římě 26. června 1975. Svatý Josemaría Escrivá otevřel v katolické církvi novou cestu ke svatosti učením, že muži a ženy se mohou stát svatými při vykonávání své práce a plněním každodenních povinností v křesťanském duchu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Josemaria měl pět sourozenců: starší Carmen (1899-1957) a Santiaga (1919-1994), a tři mladší sestry, které zemřely v mladém věku. Jeho rodiče, Jose a Dolores, dali svým dětem hlubokou křesťanskou výchovu.

V roce 1915 byl uzavřen podnik Jose Escrivy a celá rodina se musela přestěhovat do Logroña. Jako dospívající chlapec v Logroñu Josemaria poprvé zaslechl své povolání. Pohnut pohledem na stopy bosého mnicha ve sněhu, pocítil, že Bůh po něm něco žádá, ale nevěděl přesně co. Myslel si, že kněžství by mohlo objevit a splnit toto Boží volání. Proto se na ně začal připravovat, nejprve v Logroñu a potom v Zaragoze.

Založení Opus Dei[editovat | editovat zdroj]

Po smrti svého otce v roce 1924 se Josemaria stal hlavou rodiny. Po vysvěcení v roce 1925 začal sloužit ve venkovské farnosti, potom se přesunul do Zaragozy. V roce 1927 mu jeho biskup dal svolení k přestěhování do Madridu, aby mohl získat doktorát práv.

Dne 2. října 1928, během duchovních cvičení, Otec Josemaria uviděl to, co po něm Bůh žádal: aby založil Opus Dei, cestu posvěcování v každodenní práci a plnění běžných křesťanských povinností. Od té chvíle pracoval na uskutečňování tohoto úkolu, zatímco pokračoval v kněžské službě, zvláště k chudým a nemocným. Během těchto prvních let Opus Dei také studoval na universitě v Madridu a učil, aby podporoval svoji rodinu.

Když v Madridu začala občanská válka, náboženské pronásledování přimělo Otce Josemariu vykonávat kněžskou službu tajně a skrývat se neustálým přesunem z místa na místo. Náhodou se mu podařilo opustit hlavní město a po nesnadném útěku přes Pyreneje se usídlil v Burgosu. Po skončení války v roce 1939 se vrátil do Madridu, kde konečně získal doktorát práv. V následujících letech dával mnoho duchovních cvičení pro laiky, kněze a duchovenstvo a horlivě pracoval pro Opus Dei.

Rozšíření Opus Dei[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 se Otec Josemaria usídlil v Římě. Během pobytu v Římě získal doktorát teologie z Lateránské university a papežem Piem XII. byl jmenován konzultantem dvou vatikánských kongregací, čestným členem Pontifikální teologické akademie a čestným prelátem.

Často z Říma cestoval do mnoha evropských zemí, při jedné příležitosti i do Mexika, aby podnítil šíření Opus Dei do těchto míst. V letech 1974 a 1975 podnikl dvě dlouhé cesty do řady zemí Latinské Ameriky, kde se setkal s mnoha lidmi, se kterými mluvil o křesťanském povolání ke svatosti.

Mons. Escriva zemřel v Římě 26. června 1975. Do té doby se Opus Dei rozšířilo do mnoha zemí a ovlivnilo bezpočet životů. Po jeho smrti tisíce lidí včetně více než třetiny světových biskupů poslalo do Říma dopisy se žádostí, aby papež zahájil proces jeho beatifikace a kanonizace.

Tradiční mše svatá[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako otec Pio i otec Josemaría zažádal v reakci na změny po druhém vatikánském koncilu o možnost slavení mše svaté v tradičním římském ritu.[1]

Svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Papež sv. Jan Pavel II. blahořečil Mons. Escrivu 17. května 1992. O deset let později, 6. října 2002, jej na Svatopetrském náměstí v Římě před velkým zástupem svatořečil. Při té příležitosti řekl papež v homilii: "Pokračujte v jeho stopách a rozšiřujte ve společnosti vědomí, že jsme všichni povoláni ke svatosti, bez rozdílu rasy, třídy, kultury a věku."

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Je kritizován za svoje údajná soukromá prohlášení na obranu Adolfa Hitlera a i z řady jiných důvodů. Podle Martina C. Putny jde o nejkontroverznější postavu, jež byla ve 20. století svatořečena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Latin Mass: History & FAQ's [online]. nwilatin.org [cit. 2021-12-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-12-14. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]