Josef Bierský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Bierský
Josef Bierský
Josef Bierský
Narození19. března 1920
Lubno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí19. října 1944 (ve věku 24 let)
hora Smrk
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbeníhřbitov Malenovice
Povolánívoják
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Bierský (19. března 1920 Lubno, okres Frýdek-Místek19. října 1944 hora Smrk) byl český výsadkář. Za druhé světové války byl součástí výsadku Wolfram, který byl v září 1944 vysazen na území Protektorátu Čechy a Morava. In memoriam byl povýšen na poručíka pěchoty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Josef Bierský se narodil 19. března 1920Lubněokrese Frýdek-Místek. Jeho otec Jan Bierský pracoval ve Vítkovických železárnách. Rodina vlastnila menší hospodářství, na kterém hospodařila matka Barbora (rozená Gurecká). Josef Bierský měl tři sourozence, dva starší bratry a starší sestru. Po obecné škole navštěvoval měšťanku ve Frýdlantu nad Ostravicí, učil se slévačem ve Vítkovických železárnách a navštěvoval Baťovu školu mladých mužů ve Zlíně. Po studiích, která ukončil v roce 1938 krátce pracoval ve Vítkovických železárnách. Byl členem Dělnické tělovýchovné jednoty (DTJ) a později (ve Velké Británii, kde DTJ nepůsobila) členem Sokola. V září 1938 se dobrovolně přihlásil k odvodu do československé armády. Vojenskou službu nastoupil 1. března 1939, sloužil u 4. ženijního pluku v Bratislavě. Po vzniku samostatného Slovenského státu byl dne 15. března 1939 převzat do slovenské armády, z jejíž evidence byl vyjmut 26. května 1939.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

V červenci 1939 Josef Bierský spolu se svým kamarádem Pavlem Toflem přešel hranice do Polska a následně se dostal do Francie, kde se prezentoval nejprve u 1. pluku francouzské cizinecké legie v Sidi bel Abbes a po výcviku působil v rámci československé armády ve Francii. Účastnil se bojů na frontě, po vítězství německých vojsk odplul do Velké Británie. Byl přidělen k 2. praporu československé brigády, absolvoval několik odborných kurzů včetně parašutistického výcviku. Postupně dosáhl hodnosti rotného.

Po výcviku byl zařazen do operační skupiny Wolfram, která byla 14. září 1944 vysazena poblíž Nytrové v oblasti Beskyd na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Úkolem skupiny bylo připravovat, organizovat a provádět partyzánskou činnost na moravsko-slovenském pomezí. Josefa Bierského vítr při seskoku zanesl mimo určený prostor. U Bílého Kříže se dostal do přestřelky s německou pohraniční hlídkou, které zastřelil dva psy. Až po několika dnech se znovu shledal s ostatními členy skupiny, v níž působil jako zásobovací důstojník. Dne 19. října 1944 byl při akci na hoře Smrk zákeřně zastřelen a oloupen recidivistou Stanislavem Kotačkou, který se mezi partyzány ukrýval, aby se vyhnul trestu za loupeže. Později byl Kotačka zatčen protektorátní policií a vstoupil do služeb gestapa.

Josef Bierský byl původně pochován svými spolubojovníky na místě, kde zemřel. Po válce byly ostatky exhumovány a 30. září 1945 pohřbeny s vojenskými poctami za účasti jeho spolubojovníků do rodinného hrobu na hřbitově v Borové. Na Smrku na místě, kde zemřel, je umístěna pamětní deska, jméno Josefa Bierského je uvedeno na památnících padlých druhé světové války v Lubně, Janovicích, Bystré a Starých Hamrech.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]