Josef Švejnoha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Švejnoha
Narození 6. září 1945
Praha
Úmrtí 1. listopadu 2015
Praha
Alma mater Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
Povolání funkcionář Červeného kříže, učitel, vzdělavatel, spisovatel, redaktor, osvětový pracovník
Titul Mgr.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Švejnoha (6. září 1945 Praha1. listopadu 2015 Praha) byl český učitel, historik, publicista, spisovatel a činovník Československého a Českého Červeného kříže.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Praze, kde vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Mezi roky 1965–1971 učil na základní škole češtinu, ruštinu a dějepis. V letech 1971–1975 pracoval v Osvětovém ústavu v Praze, do roku 1977 na českém ministerstvu kultury v odboru pro vzdělávání dospělých. V letech 1977–1991 působil v různých vedoucích funkcích jako zaměstnanec Červeného kříže (do roku 1983 na Českém ústředním výboru ČSČK a posléze ve výboru federálním). Roky 1991–1999 profesně strávil coby tajemník Svazu diabetiků v ČR a v letech 1999–2007 pracoval opět v ČČK jako vedoucí Úseku odborných činností. Do důchodu odešel v roce 2007.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Národní knihovna České republiky má ve svých fondech 37 publikací, jejichž je Josef Švejnoha autor nebo spoluautor. Některá Švejnohova díla však vlastní pouze knihovny poboček ČČK či specializované bibliotéky a NK ČR je neeviduje. Švejnohova literární činnost byla tematicky poměrně rozsáhlá, zahrnuje například příručky a kuchařky pro diabetiky, publikace o dějinách Červeného kříže, významných osobnostech téže organizace, jakož i knižní kurikula Hany Benešové a Alice Masarykové. Autor vytvářel také instruktážní videokazety pro diabetiky a publikoval v Novinách Červeného kříže, kde na sklonku profesní dráhy zastával funkci šéfredaktora. V historických pracích o dějinách ČK navázal na dílo svého předchůdce, spisovatele a rovněž významného činovníka tuzemské pobočky Červeného kříže – Ing. PhDr. Otakara Dorazila.

Knižní vydání (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LOVČÍ, Radovan: Vzpomínka na Josefa Švejnohu. In: Věstník musejního spolku královského města Rakovníka a okresu Rakovnického. Roč. 55, Rakovník 2017, s. 44–46.