Josef Štěpánek (historik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Štěpánek
Narození 7. června 1842
Skuteč
Úmrtí 29. března 1915 (ve věku 72 let)
Praha
Místo pohřbení Bubenečský hřbitov
Povolání pedagog
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Štěpánek (7. června 1842 Skuteč29. března 1915 Praha) byl český středoškolský profesor, historik a spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1868 působil jako vychovatel v rodině Thurn-Taxisů v Čechách i v pruských Galkowicích, od roku 1875 byl suplentem litomyšlského gymnázia a dva roky poté byl jmenován skutečným učitelem tohoto ústavu. Patřil k zakladatelům pěveckého spolku Rubeš ve Skutči. V roce 1893 byl jmenován profesorem na C. k. české vyšší reálce v Praze-Karlíně.

Po dvou zkušebních letech vykonal před reálnou komisí ve Vídni státní zkoušky z českého a německého jazyka. V roce 1877 obdržel místo skutečného učitele při měšťanských reálných školách (později gymnázium) v Litomyšli. Když roku 1883 přešly reálné školy v Litomyšli pod státní správu a byly spojeny se státní střední školou, byl Josef Štěpánek jmenován ministerstvem kultu a vyučování ustanoven definitivně učitelem. Roku 1888 se stal dopisujícím členem Matice české a následující rok se stal konzervátorem c.k. komise pro vypátrání a zachování památek uměleckých a historických. Na litomyšlském gymnáziu vyučoval až do konce školního roku 1892/3. Nastoupil na c.k. vyšší reálku v Karlíně, kde působil až do roku 1907. Zemřel po pětileté chorobě dne 29. března. Pohřben byl 31. března 1915 na bubenečském hřbitově.

Roku 1862 založil společně s Aloisem Machatým a Antonínem Pražanem pěvecký sbor Rubeš ve Skutči. V šedesátých letech 19. století objevil Josef Štěpánek při opravách děkanského chrámu ve Skutči v presbytáři na stěně staré malby. Důkladně je popsal a popis odeslal prof. Vocelovi. „Popis ten uveřejněn byl r. 1872 v Památkách archeologických a místopisných s názvem Chrám nanebevzetí P. Marie ve Skutči (Staré malby na stěně).“[1] V r. 1893 byl jmenován profesorem na C. k. české vyšší reálce v Praze-Karlíně.[1]

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Josef Štěpánek za svého působení v Litomyšli vydal spoustu studií ve výročních zprávách a regionálních novinách. Samostatně vyšly spisy:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Adámek, Karel Václav. Vlastivědný sborník východočeský. 1934 Chrudim, s. 167

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]