Přeskočit na obsah

Bubenečský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bubenečský hřbitov
Hřbitov v Bubenči
Hřbitov v Bubenči
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
AdresaPraha 6-Bubeneč
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bubenečský hřbitov se nachází v Praze 6 v městské čtvrti Bubeneč, mezi ulicemi Březovského, Albánská, Ve Struhách a Antonína Čermáka čp. 84/2, kde je vchod. Má rozlohu 1,69 ha a v roce 2001 se zde nacházelo 260 hrobek, 2200 hrobů a 690 urnových hrobů. Hřbitov spravuje příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy, Hřbitovní správa Malvazinky a Bubeneč.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vstupní brána, kancelář Hřbitovní správy (vpravo) a Azylový dům (vlevo)
Hrob Zdeňka Smetany

Roku 1888 rodina rytíře Moritze Schlöchta z Heraltic darovala obci Bubeneč svůj pozemek na místě zvaném Ve Struhách, sousedící s jejich vilou čp. 45/XIX. Nový hřbitov byl nutný, protože malý hřbitov Na Skalce již nedostačoval.

Stavbu hřbitova s kaplí svatého archanděla Rafaela, márnicí, domkem hrobníka čp. 84/XIX[1], vstupní branou a ohradní zdí vedl František Frolík, hřbitov byl otevřen a vysvěcen 28. září 1889.[2]

Některé náhrobky byly ze starého hřbitova přeneseny. Časem byl ke starší východní části přistavěn nový hřbitov s objektem, kde je nyní umístěn Azylový dům pro muže.

V pravém (severním) domku sídlí Hřbitovní správa městské části Praha 6, zrušená kaple a zrušená márnice. Oba hřbitovy mají v křížení hlavních cest postaven monumentální křiž se shodnou litinovou pozlacenou sochou Krista (originál ve východní části hřbitova je z roku 1888).

Hroby[editovat | editovat zdroj]

Starší (východní) část[editovat | editovat zdroj]

Při východní zdi: společný hrob farářů od kostela svatého Gotharda a kněží řádu jezuitů; společný hrob sester Misionářek milosrdenství Matky Terezy

Západní část[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Adresář král. hlav. města Prahy a obcí sousedních, uspořádal Vojtěch Kraus. Praha 1907, s.104
  2. VLČEK Pavel (ed.) a kolektiv autorů: Umělecké památy Prahy, Velká Praha I. (A-L), Academia Praha 2012, s. 214
  3. HLAVÁČEK, Petr; FESENKO, Mychajlo. Rusové v Praze : ruští intelektuálové v meziválečném Československu. první. vyd. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2017. 155 s. ISBN 978-80-7308-748-7. Kapitola Nikolaj Okuněv, s. 86–89. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]