José Eduardo dos Santos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Eduardo dos Santos
José Eduardo dos Santos
José Eduardo dos Santos
2. prezident Angoly
Úřadující
Ve funkci od: 1979
Předchůdce António Agostinho Neto

Stranická příslušnost
Členství MPLA

Narození 28. srpna 1942 (74 let)
Angola Luanda, Angola
Choť Ana Paula dos Santos
Děti Isabel dos Santos a José Filomeno dos Santos
Vzdělání Ázerbájdžánská státní ropná akademie
Commons Kategorie José Eduardo dos Santos

José Eduardo dos Santos (* 28. srpna 1942 Luanda) je angolský politik, druhý prezident Angoly.

Narodil v rodině příslušníků kmene Mbundu. Po luandské základní škole studoval na Lyceu Salvadora Correiy a už jako student se zapojoval do ilegálního politického boje za nezávislou Angolu a působil v Movimento Popular de Libertação de Angola (MPLA, Lidové hnutí za osvobození Angoly).

Poté, co ozbrojené povstání roku 1961 vyvolalo silné portugalské represe, odešel do Konga a v pouhých 20 letech se stal reprezentantem MPLA v Brazzaville. O rok později se připojil k partyzánským oddílům tohoto hnutí. SSSR, který aktivně podporoval MPLA, mu v roce 1963 poskytl stipendium na Petrochemickém institutu v Baku, kde dos Santos v roce 1969 získal inženýrský titul v oboru ropného průmyslu. Následoval několikaměsíční vojenský výcvik a tak mohl po návratu do Afriky působit jako vysoký velitel v ozbrojených oddílech MPLA.

Po vzniku nezávislé Angoly pod vládou MPLA se stal ministrem zahraničí, později zastával i funkce vicepremiéra a ministra plánování. Po smrti A. A. Neta převzal v září 1979 jeho funkci předsedy MPLA i prezidentský úřad a koncentroval ve svých rukách prakticky diktátorské pravomoci. V situaci dlouhotrvající občanské války se choval pragmaticky. Přes vládní marxisticko-leninskou ideologii navázal kontakty se západními petrolejářskými společnostmi, aby z prodeje angolské ropy mohl financovat válku MPLA proti opoziční UNITA vedené Jonasem Savimbim. V podmínkách rozvráceného hospodářství se čelným představitelům MPLA dařilo zabezpečit si blahobytný život.

Po skončení studené války a ztrátě sovětské podpory se musel v roce 1992, nyní již jako sociálnědemokraticky orientovaný politik, v boji o prezidentskou funkci postavit v demokratických volbách Savimbimu. Volby proběhly pod dohledem OSN. V prvním kole obdržel téměř 50% hlasů, oproti opozičnímu Jonasovi Savimbimu, který obdržel lehce nad 40% hlasů. Savimbi volby zpochybnil a jeho UNITA se vrátila k násilné formě boje o moc, a to až do roku 2002, kdy byla 4. dubna podepsána dohoda mezi angolskou vládou a opozičním hnutím UNITA a zahájen mírový proces. Ten byl prakticky ukončen v roce 2002, kdy byl Jonas Savimbi zabit.

Své pozice si Santos uhájil i po skončení občanské války v roce 2002. Opozicí i řadovými Angolany je spolu s dalšími vládními představiteli obviňován z nezákonného obohacování se z angolských příjmů z ropy.

Přes jeho občasné sliby se v Angole od roku 1992 nekonaly dalších 20 let další volby, a to přes to, že byly opakovaně plánovány a odkládány.[1] Nakonec se konaly až v srpnu roku 2012. Volby vyhrála opět vládní strana MPLA (poměr 71,8 % většiny proti 18,7 % hlasům opoziční organizace UNITA) a prezidentem se opět stal jako její předseda dos Santos. Pomalu se tak stává jedním z nejdéle vládnoucích prezidentů světa. V březnu 2016 oznámil, že hodlá odejít do penze v roce 2018, to znamená po prezidentských volbách, které jsou plánovány na rok 2017.

Podle oficiálního životopisu se rád věnuje sportu, hraje na kytaru a bubny a čte angolské autory. Byl třikrát ženatý, má 6 dětí, z toho 1 nemanželské. Současnou manželkou je bývalá modelka Ana Paula dos Santos

Prezident Angoly
Předchůdce:
António Agostinho Neto
1979 -
José Eduardo dos Santos
Nástupce:
-

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Klíma; Stručné dějiny; Angola, Libri, 2003