José Eduardo dos Santos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Eduardo dos Santos
José Eduardo dos Santos
José Eduardo dos Santos
2. prezident Angoly
Úřadující
Ve funkci od: 1979
Předchůdce António Agostinho Neto

Stranická příslušnost
Členství MPLA

Narození 28. srpna 1942 (73 let)
Angola Luanda, Angola
Choť Ana Paula dos Santos
Děti Isabel dos Santos
Vzdělání Ázerbájdžánská státní ropná akademie
Commons Kategorie José Eduardo dos Santos

José Eduardo dos Santos (* 28. srpna 1942 Luanda) je angolský politik, druhý prezident Angoly.

Narodil v rodině příslušníků kmene Mbundu. Po luandské základní škole studoval na Lyceu Salvadora Correiy a už jako student se zapojoval do ilegálního politického boje za nezávislou Angolu a působil v Movimento Popular de Libertação de Angola (MPLA, Lidové hnutí za osvobození Angoly).

Poté, co ozbrojené povstání roku 1961 vyvolalo silné portugalské represe, odešel do Konga a v pouhých 20 letech se stal reprezentantem MPLA v Brazzaville. O rok později se připojil k partyzánským oddílům tohoto hnutí. SSSR, který aktivně podporoval MPLA, mu v roce 1963 poskytl stipendium na Petrochemickém institutu v Baku, kde dos Santos v roce 1969 získal inženýrský titul v oboru ropného průmyslu. Následoval několikaměsíční vojenský výcvik a tak mohl po návratu do Afriky působit jako vysoký velitel v ozbrojených oddílech MPLA.

Po vzniku nezávislé Angoly pod vládou MPLA se stal ministrem zahraničí, později zastával i funkce vicepremiéra a ministra plánování. Po smrti A. A. Neta převzal v září 1979 jeho funkci předsedy MPLA i prezidentský úřad a koncentroval ve svých rukách prakticky diktátorské pravomoci. V situaci dlouhotrvající občanské války se choval pragmaticky. Přes vládní marxisticko-leninskou ideologii navázal kontakty se západními petrolejářskými společnostmi, aby z prodeje angolské ropy mohl financovat válku MPLA proti opoziční UNITA vedené Jonasem Savimbim. V podmínkách rozvráceného hospodářství se čelným představitelům MPLA dařilo zabezpečit si blahobytný život.

Po skončení studené války a ztrátě sovětské podpory se musel v roce 1992, nyní již jako sociálnědemokraticky orientovaný politik, v boji o prezidentskou funkci postavit v demokratických volbách Savimbimu. V prvním kole obdržel téměř 50 % hlasů, Savimbi volby zpochybnil a vrátil se k násilné formě boje o moc.

Své pozice si uhájil i po skončení občanské války v roce 2002. Opozicí i řadovými Angolany je spolu s dalšími vládními představiteli obviňován z nezákonného obohacování se z angolských příjmů z ropy.

Přes jeho občasné sliby se v Angole od roku 1992 nekonaly další volby. Prezidentské volby se měly konat v roce 2009, ale on tvrdí, že je nutno nejprve schválit novou ústavu. Volby se tak budou konat nejdříve v roce 2010.[1]Nakonec se konaly až v srpnu roku 2012. Volby vyhrála opět vládní strana MPLA (poměr 71,8 % většiny proti 18,7 % hlasům opoziční organizace UNITA) a prezidentem se opět stal jako její předseda dos Santos. Pomalu se tak stává jedním z nejdéle vládnoucích prezidentů světa.

Podle oficiálního životopisu se rád věnuje sportu, hraje na kytaru a bubny a čte angolské autory.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu José Eduardo dos Santos ve Wikimedia Commons

Prezident Angoly
Předchůdce:
António Agostinho Neto
1979 -
José Eduardo dos Santos
Nástupce:
-

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Klíma; Stručné dějiny; Angola, Libri, 2003