José Eduardo dos Santos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Eduardo dos Santos

2. prezident Angoly
Úřadující
Ve funkci od:
1979
Předchůdce António Agostinho Neto
Stranická příslušnost
Členství MPLA

Narození 28. srpna 1942 (74 let)
Angola Luanda, Angola
Choť Ana Paula dos Santos
Děti Isabel dos Santos
José Filomeno dos Santos
Alma mater Ázerbájdžánská státní ropná akademie
Profese politik a inženýr
Ocenění Řád cti
Commons Kategorie José Eduardo dos Santos
Některá data mohou pocházet z datové položky.

José Eduardo dos Santos (* 28. srpna 1942 Luanda) je angolský politik, druhý prezident Angoly.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil v rodině příslušníků kmene Mbundu. Po luandské základní škole studoval na Lyceu Salvadora Correiy a už jako student se zapojoval do ilegálního politického boje za nezávislou Angolu a působil v Movimento Popular de Libertação de Angola (MPLA, Lidové hnutí za osvobození Angoly).

Poté, co ozbrojené povstání roku 1961 vyvolalo silné portugalské represe, odešel do Konga a v pouhých 20 letech se stal reprezentantem MPLA v Brazzaville. O rok později se připojil k partyzánským oddílům tohoto hnutí. SSSR, který aktivně podporoval MPLA, mu v roce 1963 poskytl stipendium na Petrochemickém institutu v Baku, kde dos Santos v roce 1969 získal inženýrský titul v oboru ropného průmyslu. Následoval několikaměsíční vojenský výcvik a tak mohl po návratu do Afriky působit jako vysoký velitel v ozbrojených oddílech MPLA.

Po vzniku nezávislé Angoly pod vládou MPLA se stal ministrem zahraničí, později zastával i funkce vicepremiéra a ministra plánování. Po smrti A. A. Neta převzal v září 1979 jeho funkci předsedy MPLA i prezidentský úřad a koncentroval ve svých rukách prakticky diktátorské pravomoci. V situaci dlouhotrvající občanské války se choval pragmaticky. Přes vládní marxisticko-leninskou ideologii navázal kontakty se západními petrolejářskými společnostmi, aby z prodeje angolské ropy mohl financovat válku MPLA proti opoziční UNITA vedené Jonasem Savimbim. V podmínkách rozvráceného hospodářství se čelným představitelům MPLA dařilo zabezpečit si blahobytný život.

Po skončení studené války a ztrátě sovětské podpory se musel v roce 1992, nyní již jako sociálnědemokraticky orientovaný politik, v boji o prezidentskou funkci postavit v demokratických volbách Savimbimu. Volby proběhly pod dohledem OSN. V prvním kole obdržel téměř 50% hlasů, oproti opozičnímu Jonasovi Savimbimu, který obdržel lehce nad 40% hlasů. Savimbi volby zpochybnil a jeho UNITA se vrátila k násilné formě boje o moc, a to až do roku 2002, kdy byla 4. dubna podepsána dohoda mezi angolskou vládou a opozičním hnutím UNITA a zahájen mírový proces. Ten byl prakticky ukončen v roce 2002, kdy byl Jonas Savimbi zabit.

Své pozice si Santos uhájil i po skončení občanské války v roce 2002. Opozicí i řadovými Angolany je spolu s dalšími vládními představiteli obviňován z nezákonného obohacování se z angolských příjmů z ropy.

Přes jeho občasné sliby se v Angole od roku 1992 nekonaly dalších 20 let další volby, a to přes to, že byly opakovaně plánovány a odkládány.[1] Nakonec se konaly až v srpnu roku 2012. Volby vyhrála opět vládní strana MPLA (poměr 71,8 % většiny proti 18,7 % hlasům opoziční organizace UNITA) a prezidentem se opět stal jako její předseda dos Santos. Pomalu se tak stává jedním z nejdéle vládnoucích prezidentů světa. V březnu 2016 oznámil, že hodlá odejít do penze v roce 2018, to znamená po prezidentských volbách, které jsou plánovány na rok 2017.

Podle oficiálního životopisu se rád věnuje sportu, hraje na kytaru a bubny a čte angolské autory. Byl třikrát ženatý, má 6 dětí, z toho 1 nemanželské. Současnou manželkou je bývalá modelka Ana Paula dos Santos

Prezident Angoly
Předchůdce:
António Agostinho Neto
1979 -
José Eduardo dos Santos
Nástupce:
-

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Klíma; Stručné dějiny; Angola, Libri, 2003