António Agostinho Neto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
António Agostinho Neto
Agostinho Neto (1975).jpg

1. Prezident Angoly
Ve funkci:
1975 – 1979
Předchůdce funkce zřízena
Nástupce José Eduardo dos Santos
Stranická příslušnost
Členství MPLA

Narození 17. září 1922
Angola Catete, Angola
Úmrtí 10. září 1979
Sovětský svaz Moskva, Sovětský svaz
Místo pohřbení Luanda
Alma mater Univerzita Coimbra
Lisabonská universita
Profese politik, básník a lékař-spisovatel
Ocenění Leninova mírová cena
Národní řád za zásluhy
Řád jugoslávské hvězdy
Řád welwitschie podivné
Řád Amílcara Cabrala
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Agostinho Neto
Některá data mohou pocházet z datové položky.

António Agostinho Neto (17. září 1922, Catete, Angola10. září 1979, Moskva, SSSR), byl prvním prezidentem Angoly. Známá je rovněž jeho básnická tvorba.

Vůdce Movimento Popular de Libertação de Angola (MPLA – Lidové hnutí za osvobození Angoly) a první angolský prezident se narodil v rodině metodistického kněze a učitelky ve školce. Vyrůstal v Luandě a jako jeden z mála Afričanů mohl studovat na kvalitní střední škole – Lyceu Salvadora Correiy. Byl tichý, odměřený, schopný a dobrý student. Přes svou účast v národním hnutí se mu podařilo vystudovat medicínu v Lisabonu. Po návratu do vlasti však začal být trnem v oku koloniálním úřadům a byl uvězněn. Podařilo se mu prchnout do Maroka a následně řídit protikoloniální boj marxisticky orientované MPLA z exilu – postupně z Conakry, Léopoldvillu a Brazzavillu.

Po pádu diktatury v Portugalsku se i Angola mohla těšit na samostatnost. Vyhlášení nezávislé Angoly bylo s Portugalci domluveno na 11. listopad 1975. Konkurenční osvobozenecká hnutí, UNITA a FNLA, se snažila obsadit hlavní město. MPLA jej za pomoci sovětských raketometů obsluhovaných Kubánci uhájila, a tak to mohl být Neto, kdo vyhlásil nezávislost Angolské lidové republiky a stát se jejím prvním prezidentem.

Vláda MPLA měla přes vojenské úspěchy velké obtíže. Infrastruktura byla válkou poničena, v zemi bylo mnoho vnitřních uprchlíků a opustily ji portugalské kvalifikované pracovní síly. Opoziční hnutí stále bojovala proti MPLA a ovládala značnou část venkovských oblastí. V MPLA došlo k rozkolu, který stál život 30 tisíc lidí a ze kterého vyšlo vítězně prosovětské Netovo křídlo. Nekvalifikovaná správa země a drastický znárodňovací program rychle přivodil kolaps ekonomiky. Angola se tak stala závislá na pomoci spřátelených komunistických států.

V září 1979 zemřel Neto v nemocnici v Moskvě a jeho místo ve straně i prezidentský post zaujal pragmaticky orientovaný José Eduardo dos Santos.

Česky vyšla Netova sbírka veršů Posvátná naděje (1983).

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Angolská vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i j Archeofactu - Arqueologia e Arte. www.archeofactu.pt [online]. [cit. 2020-05-01]. Dostupné online. 
  2. The Presidency | Agostinho  Neto (1922– 1979 ). web.archive.org [online]. 2014-11-12 [cit. 2020-05-01]. Dostupné online. 
  3. Ordem "PLAYA GIRON"-1. faan.og.ao [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Angoly
Předchůdce:
funkce zřízena
19751979
António Agostinho Neto
Nástupce:
José Eduardo dos Santos