Johann Froben

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Froben
Johann Froben, by Hans Holbein the Younger.jpg
Narození 1460
Hammelburg
Úmrtí 27. října 1527 (ve věku 66–67 let)
Basilej
Povolání vydavatel, typograf, malíř a knihovník
Alma mater Univerzita v Basileji
Příbuzní Anna Catharina Bischoff
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Froben (latinsky: Johannes Frobenius; asi 1460, Hammelburg, Franky27. říjen 1527, Basilej) byl slavný tiskař a vydavatel působící v Basileji.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení studií na univerzitě v Basileji, kde se seznámil se slavným tiskařem Johannem Amerbachem (asi 1440 – 1513), založil Froben ve městě kolem roku 1491 tiskařský dům, který brzy získal evropský věhlas pro přesnost a vkus. V roce 1500 se oženil s dcerou knihkupce Wolfganga Lachnera, s kterým uzavřel partnerství.

Byl přítelem Erasma Rotterdamského,[2] který nejenže si u Frobena nechal tisknout vlastní díla, ale dohlížel na Frobenova vydání Jeronýma, Cypriána, Tertuliána, Hilaria z Poitiers a Ambrože. Jeho vydání Erasmova Nového zákona (1519) použil Martin Luther pro svůj překlad.

Froben zaměstnal Hanse Holbeina ml., aby ilustroval jeho texty. Bylo to součástí plánu tisknout edice řeckých otců. Ale nedožil se realizace tohoto projektu, který byl ovšem velmi důvěryhodně proveden jeho synem Hieronymem Frobenem a zetěm Mikulášem Episcopiem. Froben zemřel v říjnu 1527.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Frobenova práce v Basileji udělala z města v 16. století vedoucí centrum obchodu s německými knihami. Dochovaný dopis od Erasma, napsaný v roce Frobenovy smrti, poskytuje souhrn jeho života a popis jeho povahy; a v něm Erasmus zmiňuje, že jeho trápení nad smrtí přítele bylo mnohem hlubší než to, které cítil u ztráty svého bratra a dodal, že všichni apoštolové vědy musí truchlit. List končí epitafem v řečtině a latině.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Froben na anglické Wikipedii.

  1. PFISTER, Arnold. Froben(ius), Johann [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-05-19]. Dostupné online. 
  2. Froben, Johannes [online]. www.zeno.org [cit. 2016-05-19]. Dostupné online.