Jindřich Vaněk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Vaněk
Narození10. července 1869
Maribor
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí15. března 1948
(ve věku 78 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Národnostčeská
Povolánípodnikatel, semenář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Vaněk (10. července 1869 Maribor15. března 1948 Praha[1]) byl český zemědělec a podnikatel v oboru semenářství, majitel pěstebního a obchodního závodu na výrobu a prodej osiva. Jeho firma se stala jedním z největších podniků svého druhu v Rakousku-Uhersku a následně největší v samostatném Československu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mariboru ve Slovinsku, tehdejší součásti Rakouska-Uherska, do české rodiny, která se do Slovinska odstěhovala.

Semenářství Jindřich Vaněk[editovat | editovat zdroj]

Dům Maribor firmy Semenářství Jindřich Vaněk na Bubenském nábřeží v Holešovicích z roku 1912

Roku 1899 založil Jindřich Vaněk v Praze firmu na prodej semenářského a zahradnického sortimentu v domě U Zlaté Husy na Václavském náměstí. Úspěch ve specializaci na specifický sortiment vedl k potřebě dalšího rozšiřování firemních prostor. Pro tyto účely Vaněk nechal v letech 19111912 na Bubenském nábřeží v pražských Holešovicích postavit několikapatrový Dům Maribor ve stylu pozdní secese a moderny, pojmenovaný po Vaňkově rodišti, který sloužil jako obytná stavba i sídlo přilehlého nově vzniklého závodu. Ten zabíral několik okolních parcel. Stavbu navrhl architekt Emil Králíček, stavební práce provedl pražský stavitel Matěj Blecha[2]. Fasáda budovy nese štukový nápis SEMENÁŘSTVÍ JINDŘ. VANĚK. Na severní straně pozemku orientovaného do tehdejší Bezejmenné ulice byla vystavěna několikapatrová budova skladů se skladovací kapacitou 200 železničních vagónů materiálu.

V době největšího rozmachu Vaňkovy firmy pracovalo v holešovickém provozu na 50 zaměstnanců, dohromady měl podnik 120 pracovníků. Primárními odběrateli firmy byli venkovští zemědělci, k dostání byly také sazenice okrasných rostlin pro rekreační pěstování. Sortiment byl později dále rozšířen o zahradnické náčiní, zemědělské chemikálie (hnojiva, traviva) či drobné kovové předměty (např. kapesní nože). V letech 19061931 vydávala firma vlastní časopis s titulem Vaňkův zahradní rádce, publikovala katalogy a také zahrádkářskou literaturu.

Hrobka rodiny Vaňkovy na Vyšehradském hřbitově

Vaněk po celou dobu působil v roli ředitele. Díky svým zásluhám byl jmenován komerčním a burzovním radou, figuroval jako člen Pražské plodinové burzy a Akademie zemědělských věd.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 byla rodinná firma znárodněna a Vaňkovi přišli o většinu svého podnikatelského i soukromého majetku. Jindřich Vaněk situaci psychicky neunesl a 15. března se doma otrávil plynem. Zemřel ve věku 78 let a byl pohřben v rodinné hrobce na Vyšehradském hřbitově. Hrobka je ozdobena sochou truchlící rolnice s osivem v šátku.

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Byl ženatý a měl potomky, kteří v odkazu rodinné firmy po Sametové revoluci roku 1989 navázali na někdejší semenářskou obchodní tradici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osobnost: Jindřich Vaněk | Příjmení.cz. www.prijmeni.cz [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 
  2. Semenářství Jindřich Vaněk | Databáze domů s historií. prazdnedomy.cz [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]