Jiří Koníček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reverendus Dominus
ThDr. ICLic. Jiří Koníček
duchovní olomoucké diecéze
prezident Moravsko-slezské křesťanské akademie
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Arcidiecéze olomoucká
Znak Znak
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • předseda Moravsko-slezské křesťanské akademie (od 2017)
  • předseda Hnutí obnovy duchovních tradic (od 2016)
Osobní údaje
Země ČeskoČesko Česko
Místo narození ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnost moravská
Povolání Římskokatolický duchovní
Vzdělání vysokoškolské
Alma mater Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Koníček (* 1963) je český římskokatolický duchovní olomoucké arcidiecéze a prezident Moravsko-slezské křesťanské akademie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy.

Jako duchovní působil mj. ve farnostech Rýmařov a Penčice. Od roku 2013 působí jako kaplan v katedrální farnosti u svatého Václava v Olomouci a excurrendo kaplan ve farnosti Olomouc-Hodolany

Po dokončení doktorátu teologie a udělení licenciátu kanonického práva založil s několika kolegy Centrum pro dialog církve a státu, jehož je doposud výkonným předsedou a ideovým tvůrcem. Aktivně se podílí jako člen na činnosti Mariánského kněžského hnutí a dalších duchovních činností. Spoluzaložil nebo byl aktivně činný v rámci fungování CEVRO Institutu, Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu,[1] Moravsko-slezské křesťanské akademie a Hnutí obnovy duchovních tradic. V Moravsko-slezské křesťanské akademii je navíc od února 2017 řádně zvoleným prezidentem.[2]

Několikrát organizoval putování s Paládiem země české Prahou,[3] za účelem podpory duchovní tradice mariánských sloupů založil roku 2016 Hnutí obnovy duchovních tradic, které vyzvalo k pravidelnému duchovnímu setkávání u mariánských morových sloupů a vydalo za tímto účelem také modlitební příručku.

Zabýval se po historicko-právní stránce otázkou modus vivendi. V rámci Společnosti pro dialog církve a státu uskutečnil několik sympozií a kolokvií na téma dějin z oblasti církevně-právních vztahů od dob josefinismu až po nedávnou současnost.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Modus vivendi v historii vztahů Svatého stolce a Československa. Olomouc: Společnost pro dialog církve a státu v Olomouci, 2004.

Články[editovat | editovat zdroj]

  • "Situace české dominikánské provincie v období 2. světové války a bezprostřední poválečná obnova (1938-1948)" In Katolická církev v období rozpadu Československá (1939-1945), Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého a Centrum pro dilog církve a státu, Olomouc 2009. 162 s.
  • "Mons. Oldřich Zlámal - kněz a sjednotitel československého osvobozovacího hnutí v USA." In: Osobnost v církvi a politice : čeští a slovenští křesťané ve 20. století / Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2006 s. 146-154.
  • "Msgre Jan Šrámek - kněz a politik."In: Církev v české a slovenské historii, Olomouc : Společnost pro dialog církve a státu, 2004 s. 77-95.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.marianskysloup.cz/clanky/kontakty.html
  2. Novým předsedou Moravsko-slezské křesťanské akademie je P. Jiří Koníček
  3. http://otecvlasti.eu/svatovaclavske-putovani-prahou-s-palladiem-zeme-ceske-k-pocte-cisare-a-krale-karla-iv-dne-27-9-2016/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]