Jiří Jirmal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Jirmal
Profesor Jiří Jirmal 5. 12. 2010 v pražském klubu Akropolis
Profesor Jiří Jirmal 5. 12. 2010 v pražském klubu Akropolis
Základní informace
Rodné jménoJiří Novák
Narození24. dubna 1925
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí11. prosince 2019 (ve věku 94 let)
Praha
Žánryklasika, jazz
Povoláníkytarista, skladatel, pedagog
Nástrojekytara
Webwww.jirmal.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák (24. dubna 1925 Praha11. prosince 2019[1] Praha[2]), byl přední český kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog. Ve své praxi se hodně věnoval jak jazzové hudbě, tak i interpretaci vážné hudby. Absolvoval státní konzervatoř, kde studoval u profesora Štěpána Urbana.

Život[editovat | editovat zdroj]

V padesátých a šedesátých letech byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem, kontrabasistou Antonínem Gondolánem, vystoupil s Janem Werichem a s dalšími umělci a hudebními tělesy.

V roce 1963 spolupracoval v Německu s předním kytaristou Siegfriedem Behrendem a vyučoval na Vysoké hudební škole v Saarbrückenu. Zde také studoval renesanční a barokní kytarovou a loutnovou literaturu. Krátce na to se také stal profesorem na Pražské konzervatoři, kde pomohl vychovat řadu českých kytaristů (např. Vladimíra Mikulku, Stanislava Barka nebo Rudolfa Daška). Ve finále největší a nejprestižnější světové kytarové soutěže, pořádané francouzským rozhlasem v Paříži, se umístilo 11 jeho žáků z celého světa. Tři získali první ceny (Vladimír Mikulka, Kerstin Eisenbarth, Khaled Arman), dva druhé a šest třetí ceny. Tím se stal nejúspěšnějším pedagogem této soutěže.

Jiří Jirmal je oceňován jakožto skvělý improvizátor a interpret vážné, jazzové i taneční hudby[zdroj?!], přestože musel díky úrazu ruky při autonehodě koncertní činnost na čas přerušit a věnovat se především pedagogické, publicistické a skladatelské činnosti. Asi od roku 2000 spolupracoval s Miloslavem Klausem, se kterým také pravidelně koncertoval. Od roku 2005 opět sám koncertoval.

Je, mimo jiné, také autorem řady skladeb vycházejících z brazilské a latinskoamerické hudební tradice v rytmu samby, rumby, bossa novy apod. Také je autorem dvou učebnic hry na kytaru – Škola hry na kytaru (vydavatel Bärenreiter) a Základy kytarové techniky (vyd. Bärenreiter). V roce 2008 vydal autorské album Classical Guitar Jazz Performances.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřel kytarista Jiří Jirmal. KlasikaPlus.cz [online]. 2019-12-13 [cit. 2019-12-16]. Dostupné online. 
  2. Databáze NKČR. [cit. 2020-11-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]