Jiří Blaurock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Blaurock
Narození 1492
Bonaduz
Úmrtí 6. září 1529 (ve věku 36–37 let)
Klausen
Příčina úmrtí upálení na hranici
Povolání mnich
Nábož. vyznání Novokřtěnectví
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Blaurock (Jörg vom Haus Jacob) (14916. září 1529) byl jeden z prvních novokřtěnců. Přízvisko Blaurock "modrokabát" získal při jedné disputaci, kdy byl označen jako „ten v tom modrém kabátě“.

Narodil se roku 1491 ve vesnici Bonaduz, ve švýcarském Graubündenu. Vzdělání získal na univerzitě v Lipsku a v letech 15151518 byl katolickým knězem – vikářem v Trinsu. Přijal ale za svou právě probíhající reformaci.

Přišel do Zwingliho Curychu a připojil se ke skupině mladých švýcarských radikálů a svou horlivostí je všechny předčil. Byl to právě on, kdo první požádal Grebela oné noci 15. ledna 1525 o křest na znamení své víry v Ježíše Krista. Pak pokřtil ostatní přítomné a tak vznikla první skupina novokřtěnců. Již 7. února jsou všichni zatčeni a uvězněni v augustiniánském klášteře v Curychu. Po svém propuštění však Blaurock spolu s Felixem Manzem ještě stupňují svou misijní aktivitu – kážou evangelium a ty, kteří činí pokání křtí na vyznání jejich víry. Dne 5. ledna 1527, kdy byl Manz popraven, byl Blaurock zbičován, opustil Curych a nikdy se tam již nevrátil. Později je vypovězen z Bernu, z Bielu (tam založil velký anabaptistický sbor), z Graubündenu a Appenzellu a tak opustil Švýcarsko nadobro. Přesunul se do Tyrolska a zde se ujal sboru jehož pastor Michael Kürschner byl 2. června 1529 upálen. Blaurockova kázání přitahovala zástupy a po celé oblasti vznikaly nové sbory.

Ale již 6. září 1529 byl spolu s Hansem Langeggerem po krutém mučení upálen na hranici nedaleko Klausenu. Obviněn byl, že opustil úřad kněze, nezachovával křest nemluvňat, zamítl mši a zpověď a neuznával uctívání matky Kristovy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]