Přeskočit na obsah

Comské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jezero Como)
Comské jezero
Lago di Como
Comské jezero od Lierna
Comské jezero od Lierna
Poloha
SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
RegionLombardieLombardie Lombardie
ProvincieComo, Lecco
Obce41 obcí
Comské jezero (Itálie)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha146 km²
Délka51 km
Šířka4,5 km
Objem22 500 hm³
Max. hloubka410 m
Ostatní
Nadm. výška197 m n. m.
Přítok vodyAdda, Mero
Odtok vodyAdda
SídlaComo, Lecco
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Comské jezero[1], též Komské jezero[2] (italsky Lago di Como nebo Lario podle latinsky názvu Lacus Larius) je fjordovité jezero v severní Itálii v Alpách, jež se v podobě vidlice „Y“ rozdvojuje k jihu (Lago di Lecco). Má rozlohu 146 km² a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě. Leží v nadmořské výšce 198 m.[3] Nachází se na území provincií Como a Lecco v Lombardii. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii. Je bohaté na ryby.

Protože je (podle různých zdrojů) nadmořská výška hladiny 197–198 m a největší hloubka činí 410–425 m, jde tedy u tohoto jezera o tzv. kryptodepresi (dno pod úrovní mořské hladiny).

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Jeho břehy jsou většinou prudké a skalnaté. Na východní a severozápadní straně je sevřeno poměrně vysokými horskými masivy Alp (Monte Legnone, 2 609 m). Leží v místech, kde se v minulosti posunoval Addský ledovec a u Alta Brianza se rozděluje na dvě části. Jezero na severu začíná u města Colico a na jihu končí jihozápadní rameno u města Como a jihovýchodní rameno u města Lecco. Délka břehů činí přibližně 160 km.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Trajekt Ghisallo, Varenna

Comským jezerem protéká řeka Adda (levý přítok řeky Pád). Vlévá se do jezera u Colica a odtéká u Lecco. Do jihozápadního ramene žádný významný přítok nevtéká. Druhým nejvýznamnějším přítokem je řeka Mero, přitékající z jezera Lago di Mezzola.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Díky mírnému podnebí v okolí roste bohatá vegetace. Jezero je vyhledávaný turistický cíl s množstvím lázeňských míst a parků. Na jezeře je rozvinuté rybářství (pstruh, síh, kapr) a místní lodní doprava. Existuje lodní spojení mezi městy Varenna, Menaggio a Bellagio.

Obce a sídla[editovat | editovat zdroj]

Břeh jezera u Varenny

Jezero zasahuje na území dvou italských provincií, které obě patří do regionu Lombardie:

Je zde mnoho lázní, z nichž větší jsou právě hlavní města provincií Como a Lecco.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Comer See na německé Wikipedii.

  1. NETOPIL, Rostislav; BIČÍK, Ivan; BRINKE, Josef. Geografie Evropy. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. ISBN 80-04-22432-6. S. 65. 
  2. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 44, 108. Standardizované jméno: Komské jezero. 
  3. BRADNOVÁ, Hana, kolektiv autorů. Geografický místopisný slovník světa. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. Kapitola Comské jezero, s. 138, 139. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (česky) AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola LAGO DI COMO, s. 60. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]