Jedlová (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jedlová
StátČesko
Souřadnice
Kód stanice567594
Tratě080, 081
Nadmořská výška544 m
Zabezpečovací zařízeníelektromechanické (RANK 5007)
Dopravní koleje5
Nástupiště (nástupní hrany)5 (5)
Prodej jízdenekNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanice Jedlová je železniční křižovatka uprostřed lesů Lužických hor, na železničních tratích 080 (Bakov nad Jizerou - Česká Lípa - Jedlová) a 081 (Děčín–Jedlová–Rumburk). Leží na katastrálním území Jedlová v nadmořské výšce 544 m n. m., v okrese Děčín. V několikakilometrovém okolí neleží žádná vesnice ani osada.[1]

Historie

První vlak do stanice Jedlová přijel dne 16. ledna 1869. Její výstavba byla velice náročná, vyžadovala jak odstřel skal, tak zarovnání prohlubní, neboť v okolí stanice Jedlová nebýval rovný prostor. Těsně před stanicí ve směru na Děčín musela být pro trať proražena pískovcová skála v délce 560 m, místy až do hloubky 15 metrů. U Svoru bylo potřeba postavit až 15 metrů vysoké náspy. Současníci v tehdejší době řadili tratě České severní dráhy co do obtížnosti hned za alpské tratě Semmering a Brenner. Podle vzoru železničních budov na dráze přes Semmering byla také odvozena podoba výpravních budov, vystavěných z režného cihelného zdiva, které místy vyplňovalo hrázděnou konstrukci, s charakteristickými nástupními přístřešky v podobě otevřené verandy.

Vlaky

Ze stanice vyjíždějí osobní vlaky Jedlová – Česká Lípa – Doksy, jezdící v dvouhodinových intervalech. Dále zde zastavují osobní vlaky linky U8 Děčín - Česká Kamenice - Jedlová - Rumburk, jezdící ve stejných intervalech, v některých obdobích pracovních dnů proložené na hodinový interval. Každé dvě hodiny ve stanici zastavují i rychlíky linky D22 Kolín - Mladá Boleslav - Česká Lípa - Jedlová - Rumburk (- Šluknov).

Turistika

V budově nádraží funguje nádražní restaurace.[1] Nádraží často slouží jako výchozí či cílový bod různých výletů po Lužických horách.[1] Za budovou stanice je turistický rozcestník tras KČT - červené, žluté a zelené (E10).[2]

Pohled z jedlovského nádraží na horu Jedlová

Odkazy

Reference

  1. a b c JANOŠKA, Martin. Po kolejích k vodopádům Lužických hor. iDnes [online]. 13. dubna 2007 [cit. 2014-01-14]. Dostupné online. 
  2. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Externí odkazy