Jan Umlauf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Umlauf
Jan Umlauf.jpg
Narození21. května 1825
Mlýnice u Červené Vody
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí9. ledna 1916 (ve věku 90 let)
Kyšperk
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolánímalíř a fotograf
PříbuzníIgnác Umlauf bratr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Umlauf (21. května 1825 Mlýnice[1] u Červené Vody9. ledna 1916, Kyšperk) byl český akademický malíř.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny malíře a řezbáře Dominika Umlaufa (1792-1872), který sice neměl odborného vzdělání, ale dokázal se výtvarnými pracemi uživit. Naproti tomu jeho synové Jan a Ignác (Hynek 1821-1851) už studovali na akademii v Praze a od roku 1839 ve Vídni. Mezi jinými byl jejich učitelem i Josef Führich.

Na rozdíl od staršího, nadanějšího, avšak předčasně zemřelého bratra Ignáce (Hynka), který působil v zahraničí, se Jan vrátil do Kyšperka a věnoval se především církevnímu malířství. Tenkrát to byl i mimo velká města poměrně jistý zdroj obživy. Jan Umlauf však nepohrdl ani méně vznešenými zakázkami. Například pro králický střelecký spolek maloval terče a podobně. O tom, že byl majetným obyvatelem města, svědčí mimo jiné to, že měl volební právo do obecního zastupitelstva, které bylo přiznáváno na základě výše majetku.

Uvádí se, že je autorem více než 300 velkých oltářních obrazů, asi 400 portrétů a vytvořil více než 20 křížových cest. Portrétoval mnoho předních měšťanů v Kyšperku, v Ústí nad Orlicí a jinde. Nejvíce se věnoval církevnímu umění. Jeho obrazy zdobí více než 100 kostelů v okolí Kyšperka, na Ústecku a Lanškrounsku, na Moravě i ve vzdálenějších krajích Čech, například 66 obrazů na Svaté hoře u Příbrami. Umlaufův obraz nalezneme například v kostele sv. Ignáce v Praze, či v kostele sv. Václava v Jažlovicích u Říčan.

Řada z jeho obrazů je vystavena na zámku v Letohradě. Jako projev úcty „svému“ městu, odkázal místní Vojáčkově školní galerii mimo jiné také portréty svých rodičů.

Jan patřil také k průkopníkům fotografie. Námětem jsou především krajiny z let 1865 až 1875, a to z okolí Letohradu a Příbrami. Ačkoli byl dvakrát ženatý, zemřel bez potomků.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených 1787-1843 v Mlýnici , sign.O2-2296, ukn 6211, str. 45. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]