Jan Rejžek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Rejžek

Jan Rejžek s knihou textů Zuzany Navarové Andělská počta na jejím uvedení v Balbínově poetické hospůdce 18. června 2009
Narození 21. června 1954 (63 let)
České Budějovice
Děti Jáchym Rejžek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Rejžek (* 21. června 1954 České Budějovice) je český hudební i filmový kritik a novinář, který vydal dvě básnické sbírky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Život do sametové revoluce[editovat | editovat zdroj]

V 70. letech přispíval jako sportovní novinář do časopisu Gól, později proslul svými mnohdy nekompromisními kritikami v časopise Melodie (sám uvádí, že ze sta recenzí bylo 70 pozitivních a 30 negativních, ale lidé si prý pamatují jen ty negativní.[1]).

Od roku 1979 připravil na 900 poslechových pořadů v klubech po celé republice, příležitostně uváděl rockové a folkové festivaly včetně festivalu v Lipnici nad Sázavou v roce 1988, kde na závěr pozval na pódium tehdejšího předního disidenta Václava Havla.[2] Do samizdatových Lidových novin přispíval pod pseudonymy Robert Žák a Milan Frýda.[3] Aktivně se zapojil do vzniku petice Několik vět, když získal velké množství podpisů.[3] Patřil mezi kontaktní osoby uvedené na Petici novinářů, která protestovala proti uvěznění Jiřího Rumla a Rudolfa Zemana.[3]

Život po sametové revoluci[editovat | editovat zdroj]

Po sametové revoluci byl úředníkem v sekci vnitřní politiky v Kanceláři prezidenta republiky, pak tiskovým mluvčím politické strany ODA, pak krátce redaktorem zpravodajství Československé televize, později redaktorem českého vysílání rádia Svobodná Evropa.[2] Donedávna pracoval pro bývalý Český rozhlas 6, kde připravoval hudební pořad Kaleidoskop a také Kritický klub Jana Rejžka, kde se s hosty kriticky vyjadřoval ke kulturním událostem. Kritický klub byl v podstatě pokračováním podobného pořadu Katovna, který připravoval společně s Vladimírem Justem v České televizi. Pořad byl po neshodách s vedením České televize zrušen. Spolupráci s ním v létě 2014 rozvázal i Český rozhlas kvůli vulgaritám vůči jedné z posluchaček.[4] Pravidelně také píše sloupky do Lidových novin.

Soudní spor vedl se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou, v němž se podstatou procesu stala věta: „Vondráčková za svůj polistopadový comeback zřejmě vděčí tomu, že neztratila kontakty na mafiány, kteří ji v sedmdesátých a osmdesátých letech tlačili do médií.[5] Spor po několika odvoláních skončil až u Ústavního soudu, který dal za pravdu Rejžkovi a vyvrátil tak, že Vondráčková byla neprávem obviněna. Slovo mafián podle Ústavního soudu není „tvrzením skutečnosti“, ale „hodnotovým úsudkem“.[6][7]

Dne 2. července 2005 komentoval na druhém programu České televize živě přenášený koncert Live 8, ve stejném médiu pak v roce 2009 semifinálové a finálové kolo Eurovision Song Contest v Moskvě. V České televizi také uvádí předávání cen Grammy – s překladatelkou Danou Hábovou.

V listopadu 2014 vyvolalo mediální odezvu jeho prohlášení v reakci na úmrtí skladatele Petra Hapky, když uvedl, že to byl „přeceněný kýčař“.[8] Tato slova byla množstvím lidí považována za velmi nevhodná a navíc pronesená v mimořádně nevhodnou dobu.[9] Snesla se na něj vlna kritiky a vysloužil si nálepku „normalizační kritik“. Oponentní intelektuálové dokonce přinesli fámu, že kritiku neunesl a 3. prosinec 2014 zemřel.[10] Této zprávy se chytla i některá média, takže ji sám Rejžek musel vyvracet a tvrdit, že nezemřel.[11]

Jeho manželkou je překladatelka Helena Rejžková. Jeho synem je hudebník Jáchym Rejžek vystupující pod přezdívkou Churchill.

Bibliografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Pavel Kovář: Jan Rejžek, Reflex, 31/2000
 2. a b Rejžek Jan, profil na portálu Českého rozhlasu 6
 3. a b c MÜLLEROVÁ, Alena; HANZEL, Vladimír. Albertov 16:00 Příběhy sametové revluce. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2009. ISBN 978-80-7422-002-9. Kapitola Slovníček, s. 280.  
 4. Český rozhlas. Borovan.cz [online]. Rev. 14.7.2014 [cit. 16.7.2014]. Dostupné online.  
 5. Helena Vondráčková prohrála soudní při s hudebním kritikem Janem Rejžkem, Český rozhlas, 15. ledna 2002
 6. Vondráčková soud prohrála, ale Rejžek už se omluvil, novinky.cz, 14. června 2005
 7. Nález Ústavního soudu České republiky ze dne 15. 3. 2005, sp. zn. I. ÚS 367/03, [cit. 2015-06-15]. Dostupné online.
 8. Kritik Jan Rejžek: Petr Hapka byl přeceněný kýčař
 9. Nechutný útok hned po smrti! Tohle o Hapkovi napsal Rejžek
 10. Nejlepší fór tohoto roku! Novinářská lumpenkavárna z Facebooku pohřbila kritika Rejžka, jeho reakce jsou epic!
 11. Hudební kritik Rejžek se brání fámám, že umřel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]