Přeskočit na obsah

Miloš Skalka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Miloš Skalka
Narození26. srpna 1947 (76 let)
Praha
Povolánímoderátor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miloš Skalka (* 26. srpna 1947 Praha) je český diskžokej, hudební publicista, textař, rozhlasový dramaturg a moderátor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství strávil v Černošicích, kde založil první československý fan klub Elvise Presleyho. Vystudoval Střední průmyslovou školu chemickou v pražské Křemencově ulici. Pokračoval studiem na Vysoké škole ekonomické; během studií roku 1969 absolvoval stáž ve Spojených státech. Pravděpodobně byl jediným Čechem, který se tehdy zúčastnil legendárního koncertu Woodstock v Betelu. Studium nedokončil, přestoupil na Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, kde získal také doktorát filozofie.

V letech 19681969 krátce pracoval jako hudební producent.

Hudební publicista[editovat | editovat zdroj]

Nastoupil dráhu novináře; pracoval jako redaktor oddělení kultury v týdeníku Květy, kromě toho psal pro časopisy Mladý svět, Signál a Melodii, jíž dělal od listopadu 1994 asi do listopadu 1996 také šéfredaktora.

Dále spolupracoval s rozhlasem a televizí jako moderátor hudebních pořadů. Od roku 1989 dosud spolupracuje jako rozhlasový dramaturg a moderátor hudebních pořadů na stanicích Vltava a Dvojka v Českého rozhlasu. Psal popisky na obaly (sleeve note [ˈsliːv nəʊt]) k hudebním nosičům (gramofonovým deskám, kazetám, CD aj.) mnoha zpěvákům populární hudby.

Textař[editovat | editovat zdroj]

Napsal například texty k písním Pretty woman a Jdi za štěstím pro Karla Gotta.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠPULÁK, Jaroslav. Byli napojeni na kongeniálí vlnu. Kultura. Právo. Borgis, 17. červen 2023, roč. 33, čís. 140, s. 20. ISSN 1211-2119. [Rozhovor o setkání Karlů Gotta a Svobody, jejich spolupráci, vzájemné komunikaci atd., i písni Jdi za štěstím]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]