Přeskočit na obsah

Kritický klub Jana Rejžka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kritický klub Jana Rejžka
ModerátořiJan Rejžek
Vladimír Just
Země původuČesko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kritický klub Jana Rejžka, dříve nesoucí názvy Kritický klub Člověk a kultura, a poté Kritický Klub Jana Rejžka a Vladimíra Justa[1], byl pravidelný rozhlasový pořad na stanici Český rozhlas 6, který obsahoval kritické příspěvky k nově uvedeným uměleckým dílům, knihám, aktuálním představením, výstavám a dalším událostem kulturního života z domova i ze světa, stejně tak rekapitulace a kritická zhodnocení životů právě zemřelých umělců v sekci nekrology. Jeho tvůrcem a průvodcem byl kritik Jan Rejžek, v pozici stálého hosta se k aktuálnímu dění do poloviny ledna 2012[2] vyjadřoval teatrolog, literární a divadelní kritik Vladimír Just. Pořad byl vysílán živě každý čtvrtek v čase od 20.10 do 21.00 hod.

Znělka a předěly byly úvodní sekvencí písně Paula Simona „Can't Run But“ z alba The Rhythm of the Saints, vydaného v roce 1990.

Od roku 2012 si Jan Rejžek do studia zval různé hosty. V minulosti při absenci Vladimíra Justa v pořadu vystoupili například kritici Jiří Peňás, Petr Pavlovský, Jakub Kamberský či Lenka Jungmannová.

Poslední pořad byl odvysílán 28. února 2013, v němž jako host vystoupil Jiří Peňás. Ke zrušení došlo v souvislosti se zánikem stanice Český rozhlas 6. Od března 2013 pak vznikl na nové stanici Český rozhlas Plus hodinový pořad Týden v kultuře, mapující kulturní novinky, a jehož moderátory se stali Lukáš Hurník, Jan Rejžek a Karolina Koubová.[3]

Český rozhlas zcela rozvázal spolupráci s Janem Rejžkem v létě 2014 kvůli vulgaritám vůči jedné z posluchaček.[4]

Rozhlasový pořad navázal na zrušenou televizní obdobu vysílanou v České televizi pod názvem Katovna, v níž se vůči kulturnímu životu kriticky vyhraňovali oba hlavní protagonisté.[5]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Úvodní část byla věnována písemným dotazům a ohlasům veřejnosti. Následoval kritický blok věnovaný vlastnímu hodnocení událostí napříč jednotlivými oblastmi kultury – divadlu, literatuře, hudbě, výtvarnému umění, kinematografii či sochařství. Další úsek představovaly nekrology zemřelých osobností kulturního světa za uplynulý týden. Před koncem stopáže přicházelo okénko „O čem se nemluví“, v němž byly prezentovány vynikající, či naopak velmi nekvalitní artefakty, knihy a události, posluchačům všeobecně neznámé, které kritici považovali naopak za vhodné medializovat a „mluvit o nich“.

V průběhu celého vysílání mohli posluchači volat do přímého přenosu telefonické příspěvky z  kulturního dění.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Podle Martina J. Švejdy oba kritici vedli převážně monology a „pod tlakem času ve svých výstupech sklouzávají k povšechným, vágním formulacím, vynášejí rychlé, zkratkovité soudy – což ve výsledku nejednou budí dojem jejich nesnesitelné bohorovnosti“.[6]

Vladimír Just přestal na pořadu spolupracovat z důvodů neshod s hlavním moderátorem Janem Rejžkem, a to především kvůli direktivnímu způsobu vedení diskuse.[1] V roce 2011 se neshody obou kritiků v pořadu stupňovaly, a vyvrcholily 29. prosince, kdy Jan Rejžek nenechal Vladimíra Justa dokončit názor na Ecovu knihu Pražský hřbitov.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b V. Just: Dopis Janu Rejžkovi a vedení ČRo6, blog.aktualně.cz, 26.1.2012
  2. Vysílání KKJR, 19. ledna 2012 (online)
  3. Týden v kultuře Archivováno 14. 3. 2013 na Wayback Machine., Český rozhlas., přístup: 17.3.2013
  4. Český rozhlas. Borovan.cz [online]. Rev. 14.7.2014 [cit. 16.7.2014]. Dostupné online. 
  5. Kulturní pořady na rozhlasových vlnách, Bozo.cz. bozo.cz [online]. [cit. 2011-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-03. 
  6. M. J. Švejda: Nad Kritickým klubem Jana Rejžka, Divadelní noviny, 16/2010
  7. Vysílání KKJR, 29. prosince 2011, v čase 33:48 - 38:36 (online)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pavlovský, Petr: Kritický klub bez Vladimíra Justa. Týdeník rozhlas XXII, 2012, 8, s. 4. (19. ledna 2012 zazněl Kritický klub v  původní sestavě naposledy.)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]