Jan Křtitel Krumpholtz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Křtitel Krumpholtz
Jan Křtitel Krumpholtz při hře na harfu
Jan Křtitel Krumpholtz při hře na harfu
Základní informace
Narození5. srpna 1747
Praha-Nové Město
České královstvíČeské království České království
Úmrtí19. února 1790 (ve věku 42 let)
Paříž
Flag of France (1790-1794).svg Francie
Příčina úmrtíutonutí
Žánryklasická hudba
Povoláníhudební skladatel, harfeník a hudební pedagog
Nástrojeharfa
Manžel(ka)Anne-Marie Krumpholtz
PříbuzníVáclav Krumpholtz[1] (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Křtitel Krumpholtz, Jean-Baptiste Krumpholtz, Johann Baptist Krumpholtz, příjmení i ve variantě Krumpholz (5. srpna 1747 Praha-Nové Město[2][pozn 1]19. února 1790 Paříž), byl český harfistahudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z hudební rodiny. Jeho otec Jan Krumpholtz byl hobojista a bratr Václav Krumpholtz houslista ve službách hraběte Filipa Kinského. Hru na harfu studoval v Paříži u královského harfenisty Simona Hochhause, jehož bratr Celestin Hochhaus významně zdokonalil pedálový systém harfy. Po návratu do Prahy a úspěšných koncertech v Praze a ve Vídni se stal členem kapely knížete Esterházyho. V té době se setkal s Josephem Haydnem a studoval u něho kompozici.

V roce 1776 vystoupil z kapely a podnikl koncertní turné po Německu a Francii. Usadil se v Paříži. V součinnosti s předními výrobci harf (Nadermann, Erard) se zabýval zdokonalováním pedálového mechanismu nástroje. Vzhledem k dlouhodobému pobytu ve Francii je v encyklopediích často uváděn jako skladatel francouzský.

Oženil se se svou žačkou Annou-Marií. Manželství nebylo šťastné. Anna-Marie od něj uprchla do Londýna s jiným českým skladatelem a klavíristou Janem Ladislavem Dusíkem a Jan Křtitel spáchal z nešťastné lásky sebevraždu. Utopil se v Seině 19. února 1790.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho skladatelská činnost se soustředila na jeho hlavní nástroj, harfu. Napsal pro ni 52 sólových sonát, 6 koncertů s orchestrem a četné drobnější skladby pro harfu a různé nástrojové kombinace. Komponoval rovněž orchestrální hudbu, mezi jeho díly najdeme i několik symfonií. Své pedagogické zkušenosti shrnul ve Škole pro harfu, která však byla vydána až po jeho smrti.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V literatuře uváděno narození 8. května 1742 v Budenicích u Zlonic, matriční zápis ovšem uvádí 5. srpna 1747 v Praze na Novém Městě.
  1. Krumpgolc. In: Riemannův hudební slovník.
  2. Matriční záznam o narození a křtu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]