Jan Křtitel Krumpholtz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jan Křtitel Krumpholtz (francouzsky, německy, příjmení i ve variantě Krumpholz, 8. května 1742 Budenice u Zlonic19. února 1790 Paříž) byl český harfenistahudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z hudební rodiny. Jeho otec byl hobojista a bratr Václav Krumpholtz houslista ve službách hraběte Filipa Kinského. Hru na harfu studoval v Paříži u královského harfenisty Simona Hochhause, jehož bratr Celestin Hochhaus významně zdokonalil pedálový systém harfy. Po návratu do Prahy a úspěšných koncertech v Praze a ve Vídni se stal členem kapely knížete Esterházyho. V té době se setkal s Josephem Haydnem a studoval u něho kompozici.

V roce 1776 vystoupil z kapely a podnikl koncertní turné po Německu a Francii. Usadil se v Paříži. V součinnosti s předními výrobci harf (Nadermann, Erard) se zabýval zdokonalováním pedálového mechanismu nástroje. Vzhledem k dlouhodobému pobytu ve Francii je v encyklopediích často uváděn jako skladatel francouzský.

Oženil se se svou žačkou Annou-Marií. Manželství nebylo šťastné. Anna-Marie od něj uprchla do Londýna s jiným českým skladatelem a klavíristou Janem Ladislavem Dusíkem a Jan Křtitel spáchal z nešťastné lásky sebevraždu. Utopil se v Seině 19. února 1790.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho skladatelská činnost se soustředila na jeho hlavní nástroj, harfu. Napsal pro ni 52 sólových sonát, 6 koncertů s orchestrem a četné drobnější skladby pro harfu a různé nástrojové kombinace. Komponoval rovněž orchestrální hudbu, mezi jeho díly najdeme i několik symfonií. Své pedagogické zkušenosti shrnul ve Škole pro harfu, která však byla vydána až po jeho smrti.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník osob a institucí, Praha 1965
  • MÜLLER, Miloš: Jan Křtitel Krumpholtz : život a dílo harfového virtuóza a skladatele, Národní knihovna České republiky Praha, 1999, ISBN 80-7050-295-9
  • KRUMPHOLTZ, Jean-Baptiste: Principes pour la Harpe… avec des exercices et des préludes d’une difficulté graduelle. Recueillis et mis au jour par J. M. Plane. Réimpression de l’édition de Paris, 1809. Genève, 1977. ISBN 2-8266-0659-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]