Ján Bystrický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Bystrický
Narození13. května 1922
Levoča
Úmrtí3. června 1986 (ve věku 64 let)
Bratislava
Alma materUniverzita Komenského v Bratislavě
Povolánígeolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Bystrický (13. května 1922 Levoča3. června 1986 Bratislava) byl slovenský geolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval na gymnáziu v Levoči. Ve studiu pokračoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kterou absolvoval v roce 1947. Dva roky pracoval jako učitel ve Spišské Nové Vsi, později působil jako asistent v Geologickém ústavu Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. V letech 1953 až 1959 pracoval v Geologickém ústavu Dionýze Štúra, mezitím zároveň v podniku „Východoslovenský rudný prieskum“ v Spišské Nové Vsi. V období 1959 až 1964 pracoval v Geologickém průzkumu v Žilině, následně v Geologickém ústavu Slovenské akademe věd. Zabýval se rozborem vápenců pro Východoslovenské železárny, rozbory keramických materiálů a sádrovce.[1] Tyto poznatky částečně dále využil ve svých vědeckých pracích o mezozoiku, zejména triasu, který zkoumal na základě rozborů fosilních řas. Přispěl tak k objasnění mnoha otázek stavby Západních Karpat.[2] Zabýval se také stratigrafií a podílel se na sestavovaní geologických map Malé a Velké Fatry, Slovenského krasu, Muráňské planiny a Spišsko-gemerského rudohoří. Od roku 1973 byl předsedou Karpatsko-balkánské geologické asociace. Jeho manželkou byla slovenská mikropaleontoložka a vysokoškolská pedagožka Hedviga Bystrická.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Byl autorem, nebo se podílel na vydání 90 vědeckých prací. Mezi nejvýznamnější patří:

  • Slovenský kras: Stratigrafia a Dasycladaceae mezozoika Slovenského krasu (1964)
  • Triassic of the West Carpathians Mts.: guide to excursion D (1973)
  • Outline of the Structure of the West Carpathians: guide-book for geological excursions (společně s Dimitrijem Andrusovem a Oto Fusánem)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Bystrický na slovenské Wikipedii.

  1. RNDr. Ján Bystrický, DrSc., Levočský Informačný Mesačník, s. 14, Dostupne online Archivováno 19. 1. 2010 na Wayback Machine
  2. Veľký, J. a kolektív, 1977, Encyklopédia Slovenska I. zväzok: písmená A — D., Veda, Bratislava, 617 s.